Mourrison může být spokojený, prázdninové dobrodružství mezi paleontology ho proslavilo - našel úplnou kostru dinosaura a po rekonstrukci jeho vzhledu se ukázalo, že jde o zcela nový druh. Naši čtenáři mu s hledáním a rekonstrukcí velmi pomohli, přišlo téměř tisíc návrhů, jak asi Mourrisonův dinosaurus mohl vypadat a jaké by měl mít jméno.
Výsledky velké letní soutěže
DOMÁCÍ ZOO
Úplně nejlépe si se všemi úkoly poradila sedmiletá Sára Soukupová ze Starého Plzence. Když jsme se dozvěděli, kolik jí je, nechtěli jsme věřit, že jí s výrobou dinosaura někdo nepomáhal, ale Sára nás v krátkém rozhovoru přesvědčila, že je skutečnou autorkou a maminka se podílela jen radami. Tatínek, který Sáru do redakce přivedl, přizvukoval a občas její odpovědi doplnil.
* Sáro, jak tě vůbec napadlo vyrobit dinosaura tímto způsobem?
Maminka s dětmi vyráběla tímto způsobem masky, a tak mě napadlo, že bych stejně mohla vyrobit i dinosaura.
* A jak dlouho ti jeho výroba trvala?
Celá práce i s kresbami a popisy mi zabrala čtyři dny... ("Ale to ještě spoustu dní před tím strávila tím, že hledala podklady a četla všechno, co o dinosaurech našla," doplnil Sářin tatínek.)
* A ty už ve druhé třídě umíš tak dobře číst, nebo ti někdo předčítal?
Čtu většinou sama, ale někdy mi maminka předčítá. (Tatínek opět informaci upřesnil: "Sára totiž čte od svých tří let. A její mladší sestřička Gábina také.")
Sára, jak jsme se posléze dozvěděli, nechodí do normální školy, vyučuje ji doma maminka. A účast v naší soutěži se pro ni stala jedním ze samostatných výukových projektů. Nebylo pochyb, že celé to úžasné dílo je skutečně její vlastní prací. A když nám v rozhovoru vysvětlila, že dinosaurus podle tvaru kostí patřil meziptákopánvé a přidala několik dalších odborných termínů, nebylo pochyb o tom, že nad naší soutěží strávila opravdu hodně času a že si první cenu skutečně zaslouží. Přesně takové kolo jsem si vždycky moc přála. A nejraději žluté...
Sára si tedy účastí v soutěži splnila svůj sen. Krásných dinosaurů (Mourrisaurů, Abickosaurů a dalších) však přišlo mnoho, patnáctičlenná porota opravdu neměla snadnou práci. Bodovala vaše výtvory stupnicí od jedné do deseti a nejvíc bodů (a druhé místo a jako cenu cyklokomputer) nakonec získal Jiří Bradáč z Kostelce na Hané, druhý cyklokomputer (za třetí místo) získal Ondřej Dolejší z Prahy. Dalekohled (tedy 4. a 5. - 6. místo) dostala Marie Ludíková z Drnovic, Petr Dvořák z Okříšek a Václav Koralečný z Plzně.
Pořadí dalších výherců najdete na naší internetové adrese www.iabc.cz.