SPANÍ V PŘÍRODĚ
Jaké jsou tedy hlavní zásady spaní ve volné přírodě? Především si musíme zajistit spaní v teple a suchu! To je úplně nejdůležitější zásada. V první řadě to znamená, že nesmíme dopustit, aby nám zmoklo nebo se jinak namočilo oblečení, v němž budeme spát, stejně tak musíme udržovat v suchu spací pytel. Pokud nevlastníme nepromokavý batoh, balíme obojí raději do většího neděravého (!) igelitového pytle.
Jak moc nám bude teplo či naopak zima, můžeme hodně ovlivnit výběrem vhodného místa. Neprochladneme tak snadno, pokud budeme spát na měkkém teplém podkladu. Nehrozí-li déšť, dáme např. přednost spaní v
Místo na spaní by také mělo být pokud možno rovné (ve svahu hledáme rovné plošinky za kamenem, pařezem či kmenem stromu, jinak hrozí, že sjedeme do údolí). Nenajdeme-li dokonale rovné místo, zabezpečíme se před sjížděním z karimatky, úplně postačí, když si pod její spodní část položíme napříč silnější větev, která nás ve spánku zadrží. Vyhneme se tak tomu, že se ráno probudíme celí prochladlí na holé zemi. Mějme také na paměti, že romantická místa přímo na břehu potoka jsou mnohem chladnější než místa položená výš a dál od vody.
NEVÍTANÁ PŘEKVAPENÍ
Není nic krásnějšího než usínání jen tak pod širým nebem na louce či pastvině za jasné noci, když se před spaním můžeme dívat na hvězdy. Ráno se ale probudíme v úplně promáčeném spacáku - před bohatou ranní rosou by nás přitom dostatečně ochránily větve stromů na jejím okraji. Zvolíme-li ke spánku lehce prohloubené místo, nebudeme ujíždět z karimatky, budeme spát pohodlně jako doma v posteli. Ale běda, přijde-li v noci nečekaný déšť - náš dolíček se může proměnit ve vanu plnou studené vody. Zejména v případě, že jsme se před případným deštěm ukryli pod jednoduchý přístřešek, po jehož stěnách stéká veškerá voda přímo pod nás.