V úterý 2. března odstartovala na svou dlouhou pouť vesmírem Rosetta - sonda Evropské kosmické agentury (ESA). Půjde-li vše podle plánu, podívá se na zoubek jedné z komet. Podrobnosti vysvětluje Miloš Tichý z Observatoře Kleť, spoluautor internetových stránek www.komety.cz a www.planetky.cz.
Sonda měla být původně vypuštěna už loni. Proč došlo ke zdržení?
Rosetta odstartovala později, protože její nosič, raketa Ariane 5, v prosinci 2002 havaroval. Vše na nosičích muselo být dokonale zkontrolováno a tímto zpožděním se propáslo vhodné startovací okno.
Co Rosettu čeká v nejbližších letech?
Jaký je její konečný cíl a kdy by jej měla dosáhnout? Rosetta je první sonda, která se má pokusit o měkké přistání na povrchu komety. Sonda by se též na více než rok měla stát její umělou oběžnicí, takovým malý
Co se prostřednictvím údajů, které Rosetta (doufejme) získá, můžeme dozvědět?
V kometách by se podle současných teorií měl nalézat nepřetvořený materiál z dob vzniku sluneční soustavy. Detailní lépe ozřejmit nejen vznik celé naší sluneční soustavy včetně naší "modré" planety, ale snad i přispět k poznatkům ohledně vzniku života na Zemi.
Bude Rosetta během cesty komunikovat se Zemí, nebo se ozve až po přiblížení ke kometě?
Sonda nejen že bude během své cesty komunikovat s řídícím centrem v německém Darmstadtu, ale na své pouti ke kometě se k Zemi přiblíží v březnu 2005, listopadu 2007 a listopadu 2009. V prvních osmi měsících po startu bude zkontrolována funkčnost všech vědeckých přístrojů na palubě, poté budou uvedeny do stavu tzv. hibernace (aby se šetřila elektrická energie sondy) a budou oživovány vždy před vědeckými experimenty, a to poblíž Marsu, poblíž planetek a nakonec před příletem ke kometě.
Troufnete si odhadnout, jaká je pravděpodobnost, že sonda uspěje?
Do roku 2014 je dlouhá doba a sonda může být ohrožena mnohým, včetně srážky s mikroplanetkou, planetkou či kometou. Velice bych ale přál sondě Rosetta, aby zdárně a v pořádku dosáhla svého cíle a rozšířila naše poznatky o sluneční soustavě.
Přehlednou animaci budoucího putování Rosetty vesmírem najdete spolu s dalšími informacemi na www.esa.int/export/SPECIALS/Rosetta/ index.html.