Letos v březnu oznámili astronomové z kalifornské observatoře Mount Palomar objev překvapivě velkého tělesa obíhajícího kolem Slunce v obrovské vzdálenosti. I v nejbližším bodě své dráhy je od Slunce třikrát dál než Pluto. Okamžitě se vyrojily zprávy, že Sedna, jak bylo těleso (zatím neoficiálně) pojmenováno, by mohla být považována za desátou planetu naší sluneční soustavy. Byl to však planý poplach. Může se dokonce stát, že Slunce naopak o jednu planetu přijde. O vysvětlení jsme požádali Dr. Petra Pravce z Astronomického ústavu AV ČR.
Můžeme Sednu považovat za desátou planetu?
Ne, za planetu ji považovat nemůžeme. Nejsme si sice zatím jisti jejími přesnými rozměry, nicméně je zřejmé, že na planetu je příliš malá.
Co dělá planetu planetou? Existuje nějaká definice, na níž by se všichni astronomové shodli?
Taková definice zatím neexistuje, ale nejistota panuje u jednoho jediného
V médiích se přesto objevily zprávy o tom, že byla objevena desátá planeta. Jak na to novináři přišli?
Řekl bych, že to bylo takové malé nepochopení. Objevitelé Sedny se nevyjádřili úplně přesně, a hlavně ještě neznali její skutečný rozměr. Spekulovali o tom, že kdyby byla velká jako Pluto, tak považujeme-li Pluto za planetu, musíme mezi planety zařadit i Sednu. Dnes víme, že velikosti Pluta nedosahuje, nejpřesnější odhad je asi 1700 km v průměru. Když odborníci něco nevědí zcela přesně, často před novináři zmíní více možností a novináři si vyberou jen tu nejzajímavější. Tak se v některých médiích ze Sedny stala desátá planeta.
Může se stát, že i Plutu bude v budoucnu status planety odepřen?
Stát se to může. Ostatně už se o tom několik let debatuje. Zatím nám však chybí jednoznačná data. Pluto je jednoduše řečeno moc daleko a my o něm pořád ještě víme příliš málo na to, abychom byli schopni ho přesně zařadit. Nebyl ještě nikdy navštíven žádnou sondou, nemáme žádné jeho detailní snímky. Je možné, že v budoucnu budou k dispozici údaje, na jejichž základě bychom mu status planety mohli odepřít.
Kdo vlastně rozhoduje o tom, zda nějaké těleso je, nebo není planeta?
Ve vědě rozhodují data. Pokud někdo udělá měření, z nichž to bude okamžitě jasné, bude po problému. O charakteru Pluta ale zatím máme jen nepřímé důkazy. Nemohou-li se astronomové na základě dat shodnout, má největší autoritu rozhodnutí učiněné na sjezdu Mezinárodní astronomické unie. Ten se koná vždy jednou za tři roky, mimochodem v roce 2006 bude v Praze. Tam bude první příležitost, kdy by se o Plutu mohlo znovu jednat. Do té doby určitě žádné rozhodnutí nepadne.