Velikonoce jsou tu a vy jistě víte, co potká toho, kdo nebude mít něco nového na sobě. Proto si dnes vyrobíme první část jednoduchého barevného kompletu - tričko a sukně. Jako materiál jsme zvolili směs bavlny s lycrou (popř. elastanem) - tato nová vlákna dodávají přírodní bavlně pružnost. Při šití tak nemusíme pracně všívat zip, stačí, když v pase ponecháme 3 až 5 cm vůli a stáhneme gumou v tunýlku.
Připravte si
Na dlouhou sukni zhruba 100 cm příčně pružné látky šíře 140 až 150 cm (na krátkou sukni stačí 50 cm), prádlovou gumu, metr, krejčovskou křídu, nůžky, špendlíky a nit.
Postup práce
Nejprve si musíme krejčovským metrem přesně změřit obvodové míry: přes nejširší místo boků a v pase. Určíme délku sukně. My jsme se rozhodli pro módní délku do půli lýtek, tedy zhruba 80 cm. Nejkratší minisukně mívají délku od pasu 42 cm.
Látku pro jistotu vypereme (bavlna se může srazit) a přežehlíme. Složíme lícem k líci tak, aby látka do šířky pružila. Pozor, pokud stříháme ze vzorované látky, krejčovské pravidlo říká, že vzor by na sebe měl
Kapsy
Ze zbytku látky střihneme kapsy, ovšem položíme je šikmo - využijeme tak efektu kostkovaného vzoru (dbáme na přesnost). Průhmat kapes dvakrát zahneme a ušijeme - u tenčích látek jej můžeme vypodložit zažehlovacím vlizelínem, aby se nevytahoval. Kapsy potom položíme na přední díl sukně, našpendlíme a z líce našijeme. Boční šev kapsy sešijeme společně s bočními švy sukně. Dvakrát zahneme a ušijeme rozparky a délku (spodní okraj) sukně. Při šití těchto rovných švů si vypomáháme vzorem - šijeme podle kostek. Nakonec sukni zahneme v pase a vytvoříme tunýlek, kterým protáhneme gumičku. Při oblékání sukně stahujeme nařasení v pase vždy spíše do zadního dílu sukně. Celou sukni důkladně vyžehlíme a můžeme vyrazit.