Na sérii počítačových her Wing Commander navázal neúspěšný celovečerní film, zato kvalita doposud vydaných tří literárních dílů se pohybovala ve vyšším průměru. Pokaždé šlo o propracovanou válečnou sci-fi, těžící ze zajímavého prostředí zdánlivě nekonečné a pro lidstvo bezvýchodné vesmírné války s rasou Kilrathi. Nejnovější díl série v tradici dobrého fantastického čtení zdárně pokračuje.
Stará válka, nový boj
V Ceně svobody se trochu překvapivě nedočteme příliš o dalším kole války lidí proti mimozemským Kilrathům. To sice knize ubírá trochu tradiční atmosféry bojů, na které jsme byli zvyklí, na druhou stranu jí ale přináší něco nového. Konfederace totiž tentokrát čelí partyzánským silám
Válka, politika i filozofie
Příběh plyne rychlým tempem počítačové hry. Pokud budete přeskakovat naprosto zbytečné polemické úvahy hlavního hrdiny Blaira, čtyři sta stran nebude představovat problém. Abyste knihu učetli, nemusíte se ani vyznat ve vesmírných letech a soubojích - v bojích se letecké termíny příliš neopakují a překladatel využívá všechna synonyma slova laser, takže nenudí ani boje.
Cena svobody přitom kromě akce nabízí i zajímavou ideovou rovinu - kromě bitevních polí vesmírných se podíváme i na pole politické a probrána bude i úvaha, zda vůbec může existovat něco jako mír. Čtenář, který absolvoval první tři díly, by si ten čtvrtý neměl nechat ujít, neboť přináší zajímavý pohled na svět Wing Commanderu a také odhalí něco z jeho budoucnosti.
William R. Forstchen a Ben Ohlander
Přeložil Jiří Engliš, vydal Klub Julese Verna, 410 stran