Aby se elektronický obvod mohl projevovat i zvukově, musí být na výstupu zařízení, které dovede převádět změny elektrického proudu na zvuk. Jsou to například běžná walkmanová sluchátka. Šňůra sluchátek končí konektorem typu jack (čti džek), který se zasouvá do protikusu zabudovaného v elektronickém zařízení. Společný vývod obou sluchátkových mušlí je připojen k největší kovové části jacku.
Druhý vývod každé mušle je připojen samostatně ke zbývajícím dvěma částem jacku. Obrázek znázorňuje situaci jen schematicky, ve skutečnosti jsou všechny přívody protaženy vnitřkem konektoru.
ZKOUŠKA PRASKÁNÍM
Sestavte si improvizované zkušební zařízení z baterie a potenciometru 10k. Budete-li se dotýkat jednotlivých částí jacku, ověříte si pomocí
IMPEDANCE
Každá z obou sluchátkových mušlí má impedanci 16 ohm., což je obdoba odporu, ale pro střídavý proud. Použijete-li vývody kontaktních pružin, bude levé a pravé sluchátko spojeno do serie a výsledná impedance bude 32 ohm.. Správné vývody na protikusu naleznete opět naším improvizovaným zkušebním zařízením. Praskot se musí ozývat z obou sluchátek současně. K nalezeným vývodům připájejte drátky pro montáž do naší pokusné svorkovnice. Příště použijete sluchátka v tranzistorovém zesilovači.
* * *
Složitost zapojení se bude postupně zvyšovat, proto připravuje Český radioklub pro čtenáře ABC univerzální zapojovací desku plošných spojů. Na této desce budete moci realizovat i složitější elektronické obvody připájením součástek. Zájem o tuto desku můžete nezávazně projevit dopisem na adresu: ČESKÝ RADIOKLUB, U Pergamenky 3, 170 00 PRAHA 7.