Nejrozšířenější vodní želvou v domácnostech našich chovatelů je bezesporu severoamerická želva nádherná (Trachemys, dříve Pseudemys scripta). Její neobyčejně roztomilá mláďata, velká jako pětikoruna, jsou běžně k sehnání za velice nízkou cenu a zlákají tak ke koupi leckoho, kdo vůbec netuší, co mu z nich za pár let vyroste. V přírodě dorůstají samice, které jsou větší než samci, až 30 cm délky. Jsou-li v zajetí chovány ve vyhovující nádrži a správně krmeny, jejich velikost se těmto rozměrům blíží.
CHOVNÁ NÁDRŽ
Želva nádherná rozhodně není akvarijní zvíře, které lze chovat v akváriu s rybičkami! Především potřebuje mít možnost vylézat z vody na souš, třeba i malou, nad níž je umístěný nějaký tepelný zdroj (nejlépe žárovka),
JAK A ČÍM KRMIT
Je to dravec, který se živí prakticky vším, co se mu ve vodě podaří ulovit. Malé želvičky přijímají i hmyz, větší pak je nutné živit rybami. Ne každý má možnost shánět živé nástrahové rybky, želva si však velmi rychle zvykne na krmení kousky filé nebo jiného rybího masa. Krmení touto potravou znečišťuje vodu ještě mnohem více než samotná želva vylučováním, není proto od věci naučit ji přijímat potravu v náhradním prostoru: v umyvadle, ve dřezu, ve vaně, ze kterého pak rybinou znečištěnou vodu snadno vypustíme.
PRO ZDRAVÝ RŮST
Všechny želvy (i suchozemské) jsou v době růstu velmi náročné na přísun vitaminu D a vápníku, které potřebují pro zdravý vývoj krunýře. Nedostatek vápníku se zpočátku projevuje tím, že želvě začne krunýř měknout, nejprve na spodní straně, později se v průběhu růstu různě deformuje.
***
POZOR! Mimo vodu se želva nenažere, nedokáže na suchu sousto zpracovat a spolknout.
Jirka, 12 let - Tahle vodní „potvora“ dovede pořádně kousnut. Musím ji proto při přenášení brát opatrně za krunýř tak, aby na mě nedosáhla a nemohla mi chňapnout po prstech. I když - tahle už je natolik ochočená a zvyklá, že ji přenáším při každém krmení, že se o to vlastně ani nepokouší...