Příslušníci řádu vážek patří k nejstaršímu hmyzu na světě, objevili se na Zemi už v prvohorách. Nad karbonskými močály navíc létaly vážky takových rozměrů, jakých už nikdy poté žádný hmyz nedosáhl.
Živé stíhačky
Šídla jsou dravá, živí se hlavně drobným hmyzem, který loví za letu. Za letu si i kořist vyhlížejí. Tomuto způsobu obživy se šídla dokonale přizpůsobila, nejen mohutnými kusadly, obrovskýma očima a skvělým prostorovým viděním, ale jsou to i vynikající letci s úžasnými manévrovacími schopnostmi. Létají rychlostí 50 až 100 km za hodinu, a protože se jejich křídla mohou pohybovat nezávisle na sobě - souběžně či střídavě, dokážou i v těchto rychlostech prudce měnit směr, nebo se dokonce v letu zastavit na místě. K vlastnímu lovu jim slouží končetiny, které se posunuly trošku dopředu a vytvářejí jakýsi jednoduchý lapací košík. Je to však "něco za něco", šídlo neumí chodit - nohy slouží jen k přichycení k podkladu.
STRAŠLIVÉ VÍLY
Pod pojmem nymfa či najáda si milovníci pohádek představí půvabnou a křehkou vodní vílu. Jenže skutečná živá najáda je všechno, jen ne půvabná a křehká.
Těmito názvy se označují larvální stadia všech vážek, která se vzhledem svým elegantním rodičům moc nepodobají.
Žijí ve vodě, mají špinavě hnědošedé zbarvení bláta a vzhled mimozemského predátora. Jsou snad ještě dravější a žravější než dospělci a k lovu jsou vybavení jakousi vystřelovací maskou tvořenou přeměněným spodním pyskem. Na kořist nehybně číhají, nebo se pomalu pohybují po dně či mezi vegetací, dokonale maskované svým zbarvením, a čekají, až se na dosah jejich masky přiblíží neopatrný živočich. Velké nymfy šídel uloví i pulce či menší rybku.
***
ŠÍDLO MODRÉ
Odborné jméno: Aeshna cyanea (dříve Aeschna)
Řád: vážky - Odonata
Velikost: až 8 cm
Potrava: létající hmyz, larvy se živí i drobnými vodními obratlovci
Vývoj: 1-2 roky
Oblasti výskytu: téměř všude v okolí vod, stačí i menší tůně či kaluže
Období výskytu: konec června až říjen
Status: hojný druh
Zajímavost
Samci šídel se většinou zdržují v blízkosti vod, kde si udržují určité teritorium a prudkými nálety z něj vyhánějí všechny vetřelce. Samice se na lov vydávají dost daleko od vod, létají nad pasekami a lesními cestami, ale i ony si zde dočasně obhajují svůj lovecký okrsek.