Především v mladém vesmíru docházelo velice často ke srážkám galaxií (galaxie jsou seskupení několika stovek miliard hvězd). Tímto způsobem vznikly dnes známé velké galaxie. Uprostřed každé z nich "sedí" supermasivní černá díra - monstrum relativně malých rozměrů, ale s obrovskou přitažlivostí, pohlcující vše, co se dostane do jeho blízkosti.
Astronomové předpokládali, že při srážce galaxií dojde k setkání obou černých děr, které začnou navzájem obíhat kolem sebe. Vzdálenost mezi nimi se postupně zmenšuje, až nakonec splynou v jednu černou díru. Ale nemusí tomu tak být vždycky. Při vhodně nasměrované srážce obdrží výsledná černá díra obrovský gravitační "kopanec" a doslova "vystřelí" z místa činu rychlostí větší než 1000 km/s.
S sebou si odnáší i část materiálu, který ji obklopoval v podobě jakéhosi prstence. Astronomové jej označují jako akreční disk. Jak by měl celý proces probíhat, je naznačeno na připojeném obrázku. Po prchajících černých dírách nyní budou astronomové usilovně pátrat.
Sdílej
14. července 2007 • 16:16 Vyšlo v ABC 14/2007