Současný trend - bez ohledu na to, zda se jedná o osmnáctiletou dívku nebo čtyřicetiletou ženu - směřuje k hormonální antikoncepci, která je moderním prostředkem zabraňujícím otěhotnění. Je velmi spolehlivá a vyhovuje většině pacientek.
Jak funguje hormonální antikoncepce
Hormonální tabletky, které žena užívá během menstruačního cyklu, zamezí dozrání vajíčka. Když vajíčko nedozraje, nemůže se vyloupnout z folikulu a putovat vejcovodem naproti spermiím. Důležité je, aby lékař - gynekolog - dobře znal zdravotní stav své pacientky a vybral pro ni nejvhodnější typ těchto tabletek. Ty jí potom nezpůsobují žádné nepříjemné věci, spíše naopak. Menstruační cyklus je pravidelný, krvácení je krátké a slabé. Tím je také dívka či žena chráněna před větší ztrátou krve a nepřímo tedy i před chudokrevností. Pro některé pacientky bývá menstruace velmi bolestivá - dokonce tak, že nejednou vynechají školní docházku, nemohou sportovat, jsou zkrátka jako nemocné. Hormonální tabletky tyto bolesti odstraňují. Při dlouhodobém užívání chrání ženu před rakovinou vaječníků a sliznice děložní, snižují riziko nezhoubných onemocnění prsu. Hormonální antikoncepci by ale pacientka měla začít užívat až v okamžiku, když má stálého partnera, s nímž žije pravidelným sexuálním životem, což znamená, že spolu mají pohlavní styk alespoň třikrát týdně. V jiném případě lze doporučit například kondom. Je snadno dostupný, spolehlivý a má ještě spoustu dalších předností.
Hypofýza vyšle každý měsíc signál vaječníkům, aby se postaraly o dozrání vajíčka. Užívá-li žena hormonální tabletky, je tento proces zastaven a žádné vajíčko nedozraje ť
Menstruační cyklus
Trvá přibližně 28 dnů, přičemž za první den se považuje první den menstruačního krvácení trvajícího tři až pět dnů. V novém cyklu se sliznice v děloze připravuje na přijetí a zahnízdění oplodněného vajíčka. To zraje ve folikulu nacházejícím se ve vaječníku. Uprostřed cyklu se dozrálé vajíčko uvolní a putuje vejcovodem. Folikul se přemění ve žluté tělísko, připravené v počáteční fázi těhotenství oplodněné vajíčko vyživovat. Není-li však vajíčko oplodněno, žluté tělísko zanikne. Děložní sliznice se odlupuje a odchází z těla ven s menstruační krví. První den krvácení je prvním dnem dalšího cyklu, v němž se vše zase opakuje a tělo ženy se opět připravuje na případné těhotenství. Dojde-li k oplodnění, žluté tělísko ani děložní sliznice nezaniknou, ale "věnují se" výživě a zahnízdění čerstvě oplodněného vajíčka. Žena je těhotná a další menstruační krvácení už se nedostaví. Při užívání hormonální antikoncepce menstruační cyklus pravidelně probíhá, ale žádné vajíčko nedozraje, takže žena nemůže otěhotnět. Z deseti dětí, které se vyvíjejí v bříšku maminky, jich u nás na svět přijde sedm. Tři zbývající jsou děti nechtěné a nikdy se nenarodí. Je to smutné, ale na druhou stranu je toto číslo zatím nejnižší za třicet let. Velkou zásluhu na poklesu potratů (kdy dochází k umělému ukončení těhotenství) má skutečnost, že se u nás během několika posledních roků začala mnohem více využívat antikoncepce.
Oplodněné vajíčko Splynutím ženské a mužské pohlavní buňky - vajíčka a spermie - dochází k oplodnění, k začátku nového lidského života. Vajíčko vzniká a dozrává ve folikulu ve vejcovodu ženy. Když je zralé, folikul praskne a vajíčko putuje vejcovodem. Potká-li se se spermií, která se do vejcovodu dostala při pohlavním styku, dochází k jejich splynutí (k oplodnění)
KOTRMELCE PROTI OTĚHOTNĚNÍ?
Zmínky o nejstarších metodách antikoncepce pocházejí například už z roku 1850 př. n. l. V Egyptě v té době využívali krokodýlí trus jako součást speciálně připravené pasty, kterou si ženy zaváděly do pochvy a která měla sloužit jako mechanická překážka pro spermie, aby se nedostaly k vajíčku. Později se například doporučovalo ženám, které nechtěly otěhotnět, aby po milostném styku prováděly kotrmelce pozpátku. V literatuře najdeme také stovky různých rostlin, jimž byly přisuzovány zázračné účinky. Některé měly chránit ženy před otěhotněním, jiné jim umožňovaly nežádoucí těhotenství ukončit. Dnešní medicína už je mnohem dál a prostředky chránící ženu před nechtěným otěhotněním jsou mnohem spolehlivější.
VÝVOJ VAJÍČKA
V prvních dnech menstruačního cyklu se ve folikulu vyvíjí vajíčko (zrání folikulů řídí FSH). Když dozraje, nastává ovulace (tu vyvolá prudké zvýšení hormonu LH) - vajíčko se 14. den vyloupne z folikulu (A) a putuje vejcovodem. Pokud při tom splyne se spermií, uhnízdí se oplodněné vajíčko v připravené sliznici děložní a žena je těhotná. Při užívání hormonální antikoncepce vajíčko nedozraje (B) a žena nemůže otěhotnět.
PREZERVATIV (kondom)
Nejčastěji gumový prostředek, který se nasazuje na ztopořený penis před pohlavním stykem. Je to nejznámější a nejrozšířenější metoda mechanické (bariérové) antikoncepce. Zabraňuje proniknutí spermií do těla ženy (spermie zůstanou v kondomu) a kromě toho má ještě další, velké výhody. Chrání totiž muže i ženu před pohlavně přenosnými nemocemi, včetně AIDS.
ANTIKONCEPCE
Jedná se o různé metody zabraňující oplodnění, početí. Některé jsou určeny ženám, jiné mužům. Společným cílem je nedopustit splynutí vajíčka a spermie ve vejcovodu ženy. Existuje několik antikoncepčních metod s různou spolehlivostí, výhodami a nevýhodami. Mezi tyto metody patří přirozená antikoncepce (vycházející ze sledování plodných a neplodných dnů), dále jsou to různé mechanické prostředky (jako například prezervativ pro muže či nitroděložní tělísko pro ženy), a také hormonální antikoncepce, kterou užívají ženy. anti = proti koncepce = početí, oplodnění