Co je pokladem: Na ceduli Kokšínský hrádek je také číslo stanoviště. Toto číslo je naším pokladem.
Jak se tam dostat: Jděte z Klatov po červené turistické značce směrem do Švihova. Asi 1,5 kilometru před Švihovem se na louce v podhradí zříceniny Kokšínského hrádku nachází cedule, jenž je pokladem. Alternativně sem lze dojít ze švihovského železničního nádraží.
Zajímavosti v okolí: Naše vyprávění musíme začít od zříceniny hrádku Kokšín, která se tyčí na skalnatém ostrohu nad řekou Úhlavou. Zde byl kdysi vybudován malý hrad, sloužící jako předsunuté opevnění nedalekého gotického vodního hradu Švihova. K čemu hrádek sloužil? Jeho strategická poloha měla zajistit, aby útočníci v citlivém místě nepřehradili Úhlavu, čímž by došlo k poklesu její hladiny a tím i narušení důmyslného vodního obraného systému Švihova.
Hrad Švihov, který se nachází ve stejnojmenném městečku, je unikátem českého pozdně středověkého stavitelství. Byl v letech 1480–1489 vybudován na příkaz krutého šlechtice Půty Švihovského z Rýzmberka. Navzdory své povaze Půta tímto činem pomohl obráncům hradu a blízkým obyvatelům. Geniální soustava hrází a příkopů totiž dokázala v případě ohrožení zatopit celé okolí Švihova, čímž se hrad stal nedobytným. Švihov byl dokonce natolik obávanou pevností, že ho po třicetileté válce nechal rakouský císař Ferdinanand III. pobořit, aby se nestal centrem protihabsburského povstání. A co dnes? Během léta se na Švihově pořádají koncerty, divadelní představení a výstavy obrazů. V srpnu se na hradě chystají noční oživené prohlídky, které jsou letos věnovány právě Půtovy. Vodáci pak ocení plavbu po řece Úhlavě, turisté kromě krásné procházky kolem ní, také možnost návštěvy nedalekého Šumavské podhůří.