Katovo řemeslo

Katovo řemeslo
Sdílej
 
Když v roce 1984 kontaktoval československé úřady Danny Douglas, nikdo netušil, že jeho poněkud mlhavé informace povedou k objevu jednoho z největších pokladů naší historie: Pozlaceného relikviáře svatého Maura. Tento skvost si můžete prohlédnout v Bečově nad Teplou.

Co je pokladem: Hledejte informační ceduli naučné stezky na samém vrcholu Šibeničního vrchu. Opište poslední slovo v černém proužku nahoře s trojjazyčným názvem stanoviště (slovo je v angličtině).

Jak se tam dostat: Jeďte (jděte) po silnici z Bečova nad Teplou necelého půl kilometru směrem na Chodov. Dále pěšky po naučné stezce vedoucí až na vrchol Šibeničního vrchu.

Zajímavosti v okolí: Že středověk rozhodně nebyl příliš radostnou dobou nám občas kromě filmů a knih s dějepisnou tématikou připomenou také názvy některých míst. Patří mezi ně Šibeniční vrch, na jehož vrcholu kdysi stávala šibenice. Proč byly právě zde od roku 1399 vykonávány hrdelní tresty, nebo jak kdysi probíhal život opovrhovaných katů, se dozvíte na zdejší naučné stezce. A že zdejší kati měli rozhodně plné ruce práce! Trest smrti se v tehdejší kruté éře totiž uděloval i za poměrně lehké zločiny.

S poněkud veselejší historií se seznámíte na nedalekém hradě v Bečově nad Teplou. V rámci jeho prohlídky můžete vidět nádherný relikviář svatého Maura, nalezený v listopadu 1985 za poměrně dramatických okolností. V tomto městečku je i muzeum motorek a kol, jehož exponáty se určitě budou líbit mnoha klukům. Obdivovatelé přírody ocení procházku Slavkovským lesem, příznivci adrenalinu pak sjezd záludné říčky Teplá.