Co je pokladem: Před budovou muzea stojí šedá cedule, na které je obrázek. Napište co drží osoba zcela napravo v pravé ruce. SKLENICI, VÁZU, LUSTR
Jak se tam dostat: V městečku Kamenický Šenov najděte sklářské muzeum. Muzeum se nachází na rohu ulic Kamenická a Osvobození. Pokladem je cedule před muzeem.
Zajímavosti v okolí: Ve zdejším sklářském muzeu se můžete seznámit s historií výroby českého skla, která má ve zdejším kraji tradici, zasahující až do doby 17. století. V muzeu uvidíte ryté a broušené sklo ze zdejší oblasti nebo sbírku nádherně propracovaných a blyštivých lustrů firmy Lobmeyr, jejichž výroba byla v tomto kraji založena již roku 1724. Další sklářské muzeum najdete v nedalekém Novém Boru. Koho nenadchne um proslavených českých sklářů, ten se může od muzea v Kamenickém Šenově vydat po zelené značce k Panské skále, kde uvidí kamenné varhany.
O co jde? S hudebním nástrojem mají tyhle varhany společný jen tvar - jedná se o geologicky jedinečný skalní útvar vytvořený odlučností čediče při dávném tuhnutí magmatu. Koneckonců kopce okolního Českého středohoří jsou vlastně vyhaslé sopky. Tento čedič byl odkryt při těžbě, která zde skončila až počátkem 20. století. Okolní oblast pak odkazuje na středověk svými zříceninami Kamenického hradu a Fredevaldu, nebo na dobu 2. světové války s Muzeem čs. opevnění a bývalou německou podzemní továrnou v Jánské. Příznivce přírody nadchne chov koní v Jánské, nedaleké rybníky u Staré Olešky a především Národní park České Švýcarsko, jenž leží severně od Šenova.