Lesní lázně

Lesní lázně
Sdílej
 
Dnes již téměř zapomenuté lázně Rezek byly kdysi chloubou zdejšího kraje. I dnes však stojí procházka nádhernou přírodou kolem Nového Města nad Metují rozhodně za to. Věděli jste, že zde kdysi pobývalo několik slavných lidí?

Co je pokladem: V prvním řádku pamětní cedule se jmény Tyrš a Neruda je letopočet. Právě ten je naším pokladem.

Jak se tam dostat: Od železniční stanice v Novém Městě nad Metují jděte po modré turistické značce ke Slavoňovu. Po opuštění posledních domů Nového Města, jděte lesem asi 600 metrů k rozcestí modré značky a naučné stezky. Nedaleko rozcestí se nacházejí lesní lázně Rezek, u nichž je poklad.

Zajímavosti v okolí: První zpráva o zdroji léčivé vody na Rezku pochází již z roku 1610. Velká obliba zdejšího pramene nadchla radní z Nového Města nad Metují natolik, že 7.června 1735 odhlasovali výstavbu lesních lázní. Dnes málo známé lázně zažili svou nejslavnější éru v druhé polovině 19. století. Pokud nejste ve škole nadšení z toho, že se musíte učit básně od básníka Jana Nerudy, tak jen můžete litovat, že tak často jezdil na Rezek. Právě za Nerudova pobytu tady vznikly jeho Písně kosmické. Mezi slavné návštěvníky patřil i houslista Jan Kubelík, či zakladatel Sokola Miroslav Tyrš.

V Novém Městě nad Metují, obklopeném Orlickými horami, najdete malebné náměstí a zámek. O zdejší historii se dozvíte víc v Městském muzeu. Východně od města vás pak žlutá turistická trasa provede zajímavým Klopotovským údolím, kde byl roku 1826 ve Vlčí jámě uloven jeden z posledních vlků ve východních Čechách. Červená značka nás pak kolem Metuje dovede k údolí a osadě zvané Peklo a romantické zřícenině hradu Frymburk. K němu se váže zajímavá pověst, jak se obránci hradu zbavili husitů tím, když jim poslali svou poslední půlku vepře. Zklamaní husité pak prý odtáhli pryč.

Klíčová slova:
mesto, poklad, honba, neruda, rezek, nové, metuje