Vodní žilky

Vodní žilky
Sdílej
 
V okolí Tiché Orlice téměř nepoznáte, že je již 21. století s jeho spěchem a znečištěným životním prostředím. V Letohradu pak najdete vzpomínku na nejslavnějšího českého vynálezce a umělce, který je však zcela vymyšlenou postavou, Járu Cimrmana.

Co je pokladem: Pod mapou přírodního parku je krátký text. V druhém odstavci (obsahuje jednu jedinou větu) opište poslední slovo.

Jak se tam dostat: Z Letohradu jděte po modré turistické značce k Lanšperku. Necelý kilometr za Letohradem najdete v přírodním parku Orlice zmíněnou mapu. Na stejné místo vede i cyklostezka.

Zajímavosti v okolí: V údolí se nachází přírodní park pojmenovaný po Tiché Orlici - řece, která se pro sjezd doporučuje pouze zkušenějším vodákům. Pokud jimi nejste, můžete se podél ní vydat pěšky nebo na kole. Toto území, kde najdete i ruiny hradu Kyšperk, bylo v roce 1996 vyhlášeno přírodní rezervací. Tichá Orlice je totiž jednou z mála českých řek, která dodnes teče převážně přirozeným korytem. V jejím mokřinatém okolí se také dosud zachovala mnohá vzácná rostlinná a živočišná společenstva, vázaná na mokřadní stanoviště.

Navštivte také městečko Letohrad, jenž vzniklo ve středověku v podhradí Kyšperku, a až do roku 1950 se i stejně nazývalo. Toto někdejší sídlo textilního a sirkařského průmyslu je dnes lokálním centrem elektrotechnických firem. Uprostřed něj najdete hezké historické náměstí a Městské muzeum. V něm si můžete prohlédnout jednu zajímavost - saně francouzského císaře Napoleona, s nimiž prchal roku 1812 z Ruska, ale uvidíte zde také expozici o dějinách Letohradu a výstavu zdejších umělců. Pro mnohé rodiče bude však zajímavější muzeum a světnice fiktivního českého velikána Járy Cimrmana, umístěná na zdejším zámku. Zajímavou atmosféru kraje pak dotvářejí zříceniny hradů Lanšperk, Žampach a dalších.

Klíčová slova:
Kyšperk, orlice, cimrman