Co je pokladem: Přímo na budově mlýnu je bílá cedule s trojjazyčným textem. Pokladem je poslední slovo anglicky psaného odstavce.
Jak se tam dostat: V Třebíči najděte ulici U Větrníku. V ní se nachází starý větrný mlýn, který je dnes zajímavým muzeem.
Zajímavosti v okolí: Čtyřpatrový větrný mlýn, nazývaný také Větrník, je jednou z největších zajímavostí Třebíče. Tuto budovu nechali i přes odpor místních mlynářů postavit ve třicátých letech 19. století třebíčští bratři, koželuhové Karel a František Budischowští. Koželuhové? Ano, čtete správně! Třebíčsko bylo v 19. století vyhlášenou baštou těchto řemeslníků, kteří ke své práci potřebovali prášek z dřevěné kůry. Ten přidávali do louhu, kterým čistili kůže. Stále zvyšující se poptávka po dřevěném prášku způsobila, že ho místní mlýny nestihly dodávat v dostatečném množství. Mlýn sloužil ke svému účelu do poloviny 19. století, později jako obytný prostor. V roce 1977 byl Větrník zrekonstruován do své přibližné původní podoby.
Ale staré moravské město Třebíč je proslaveno i díky jeho židovské čtvrti a bazilice svatého Prokopa, jež jsou zapsány do seznamu světového dědictví UNESCO. Křivolaké uličky malého židovského města nám připomenou, že tato národnost tvořila svého času kolem šedesáti procent obyvatel Třebíče, svoji část města však Židé nesměli rozšiřovat. Zdejší nádherné náměstí je pak jedno z největších v Česku. Podívejte se i do bývalého benediktinského kláštera, později přestavěného na zámek. Ve zdejším Muzeu Vysočiny si pak můžete prohlédnout unikátní kolekci vánočních Betlémů, které mísí místní a exotické vlivy. Kluky jistě zaujme, že z Třebíče každoročně v dubnu startují závodní auta Horácké rally. Za městem se nachází malebně drsný Přírodní park Třebíčsko.