Když se však na největšího dinosaura zeptáte své babičky nebo dědečka, pravděpodobně vám řeknou že se jmenoval Brontosaurus. Jak je to možné?
Vědci totiž toto zvíře nalezli vícekrát a z toho dvakrát mu dali jiné jméno. Některé kostry se jmenovaly brontosaurus a jiné apatosaurus. Než byl tento omyl odhalen, jméno brontosaurus se proslavilo a stalo lidovým pojmenováním pro obrovské býložravé dinosaury. Proč se tedy přestalo mezi vědci používat? Může za to pravidlo nařizující, že platí vždy to vědecké jméno, které bylo uveřejněno dříve. A Apatosaurus byl popsán dříve. Přesto mnoho lidí, hlavně starších, používá již neplatné vědecké jméno dodnes.
Společenští obři
Apatosaurus-brontosaurus žil v období svrchní jury, asi před 150 miliony let. Patřil mezi tzv. sauropody. Jako u ostatních členů této skupiny nesly jeho tělo čtyři sloupovité nohy, na každé z nich měl pět prstů a palce na předních nohou byly opatřeny drápem. Měl dlouhý krk a bičovitý ocas. Ten byl tvořen 82 obratli, spojenými mezi sebou klouby. Pravděpodobně ho tito tvorové používali jako bič. Podle některých paleontologů s ním šlehali v případě napadení dravci. Obrana to prý mohla být účinná. Podle jiných vědců kroucením, případně vzájemnými doteky ocasu spolu komunikovali ve stádě. Jednalo se totiž o zvířata společenská, která (zřejmě) zastávala ve jurské přírodě podobnou funkci (a vedla podobný způsob života) jako dnešní sloni.
Život ve stádu a zejména velikost byla pravděpodobně nejúčinnější ochranou před nebezpečnými dravými dinosaury. Zřejmě právě kvůli ochraně stáda putovali mladí jedinci ve středu skupiny a starší zvířata na okrajích.
Velcí byli pořádně
Skupina čtyřnohých obrovských dinosaurů s dlouhým ocasem a krkem nazývaných sauropodi vznikla zřejmě koncem triasu, tedy asi před 200 miliony lety. Už v tuto dobu představovali velké a mohutné živočichy (7 až 10 m dlouhé a vážící i několik tun). Byli velmi úspěšnou skupinou dinosaurů a asi největšími suchozemskými tvory všech dob. Ti největší byli dlouzí od hlavy po konec ocasu možná až 50 metrů a vážili více než sto tun.
Sami apatosauři byli o něco menší, ale i tak jich byl pořádný kousek. Dorůstali přes 25 metrů a váhy 35 tun (tedy asi jako sedm slonů). Zdá se také, že rostli velmi rychle a plné velikosti (asi 23 metrů délky a 30 tun hmotnosti) dosahovali možná již ve věku kolem 10 až 12 let. Mladí apatosauři - jakkoliv se to zdá neuvěřitelné - se dokázali krátce vztyčit na zadní a běžet jen po dvou. Stopy nalezené v Americe to podle všeho zřetelně dokazují.
Apatosauři byli býložravci, potravu, kterou utrhli pilkovitými čelistmi nežvýkali, ale celé sousto spolkli. Utržené větve a listí potom až v žaludku rozemlely kameny. Které tato zvířata polykala.