Ve své zprávě ze dne 7. června to uvedla Česká ornitologická společnost. Seznam má několik kategorií počínaje kategorií málo dotčený, přes kategorie zranitelný, ohrožený a kriticky ohrožený až po vyhynulý v přírodě a vyhynulý úplně. Druhům zařazeným do kategorie kriticky ohrožený přitom hrozí úplné vyhynutí ve velmi blízké budoucnosti (do 10 - 20 let).
Nejnovějším ptačím druhem, který byl právě do této kategorie zařazen, je jeden z největších ptáků světa, drop černohlavý (Ardeotis nigriceps), který žije v Indii a Pákistánu, je až metr vysoký a váží kolem 15 kg. Tito statní obři kdysi v početných hejnech obývali travnaté stepi Indie a Pákistánu, dnes se ale jejich populace smrskla na posledních asi 250 jedinců, kteří žijí roztroušeně v malých izolovaných ostrůvcích původního biotopu.

Drop černohlavý ovšem není jediný přibyvší kriticky ohrožený ptačí druh. Spolu s ním se nově na seznam dostal i vlhovec bahamský (Icterus northropi), krásný černožlutý pěvec z karibského ostrova Andros. Při nedávném průzkumu se ukázalo, že těchto vlhovců na ostrově zbývá necelých 180 jedinců. Tito ptáci hnízdí v korunách kokosových palem, které však na ostrově začaly náhle hynout a vlhovci tak rázem přišli o svá přirozená hnízdiště. A aby toho nebylo málo, na ostrov se rozšířil příbuzný vlhovec modrolesklý (Molothrus bonariensis), který je však hnízdním parazitem, tj. klade svá vajíčka do cizích hnízd podobně jako naše kukačka. Svými vajíčka nahrazuje snůšky ohroženého druhu a tím ještě víc snižuje jeho naději na záchranu.