Velká většina kriticky ohrožených druhů už je na tom tak, že bez pomoci lidí a přísných ochranářských opatření má jen malou naději na přežití. Ochranářské organizace celého světa se proto snaží ve spolupráci s vládami příslušných států přijmout taková opatření, která by rychlý úbytek ohroženého druhu zastavila. Někdy je to však mimořádně obtížné, především u migrujících druhů
Právě nyní se tým odborníků z BirdLife International, Fondu divokého ptactva a mokřadů (WWT), moskevské zoo a mnoha dalších mezinárodních ochranářských a ornitologických společností pustil do obtížného projektu zaměřeného na záchranu velmi neobvyklého a kriticky ohroženého bahňáka, jespáka lžicozobého (Eurynorhynchus pygmeus).
Tento jespák, který dostal jméno podle neobvyklého rozšíření konce zobáku, totiž hnízdí v tundře na severovýchodě Ruska, ale mimo hnízdní sezonu migruje přes Rusko, Japonsko, Koreu, Čínu a Tchaj-wan na své zimoviště v Bangladéši a Barmě. Přičemž největší nebezpečí jim hrozí přímo na zimovišti v Barmě, neboť je tu kromě vysušování mokřadů ohrožují místní lidé, kteří je loví pro maso. V roce 2009 se při sčítání těchto jespáků na zimovišti ukázalo, že jich zbývá posledních asi 120 - 220 párů. A od tohoto roku klesá jejich počet každoročně o čtvrtinu.
Protože je však jejich ochrana ve všech zemích, kterými na své více než 8 tisíc kilometrů dlouhé cestě prolétají, prakticky nemožná, ochranáři přistoupili ke krajnímu řešení. Vybudovali nedaleko ústředí WWT ve Slimbridge (Gloucestreshire, Anglie) speciální chovné zařízení, v němž chtějí tyto bahňáky chovat v zajetí (dosud nikde v zajetí nežijí). V současné době mapují pracovníci WWT a moskevské zoo v tundře na severovýchodě Ruska hnízdiště jespáků lžicozobých, pátrají po jejich hnízdech a sbírají jejich vajíčka. Ta přímo na místě ukládají do inkubátorů, vylíhlá kuřátka putují do karantény v moskevské zoo a poté do Anglie do odchovného zařízení. Vytvořit rezervní populaci drženou ve vhodných podmínkách v zajetí, kde jsou vyloučena všechna nebezpečí, jež ptákům hrozí v jejich přirozeném domově, je v současné situaci asi jediné možné řešení a jediná naděje, že přežijí do dalších let.