V současné době známe tři druhy paježur, paježuru Bruijnovu, která je z nich největší, paježuru Attenboroughovu a paježuru Bartonovu. Zatímco nejnovější objev naznačuje, že by paježura Bruijnova mohla žít i na území Austrálie, zbývající dva druhy obývají pouze horské pralesy Nové Guiney. Všechny tři druhy jsou na Nové Guiney ohrožené, protože domorodci je považují za lahůdku a s pomocí psů je loví.
Paježuru Bruijnovu lze snadno poznat podle toho, že má na všech čtyřech končetinách pouze tři drápy, zatímco zbývající dva druhy mají tři drápy jen na zadních nohách, na předních jich mají (stejně jako blízce příbuzná ježura australská) pět.
Paježury žijí velmi skrytě, na lov potravy, hlavně různých žížal a ponrav, vycházejí především v noci. Hledají je pomocí dokonalého čichu. Jak jim přitom slouží jejich dlouhý holý čenich, se můžete podívat na našem videu (podle pětiprstých předních končetin a menšího vzrůstu je zřejmé, že nejde o paježuru Bruijnovu, ale některou ze zbývajících dvou). Na videa se můžete podívat tady a tady.