Mnohým z těch, kteří byli původně vyšlechtěni jako pracovní plemena, nestačí ke štěstí jen teplý pelíšek, pravidelný přísun krmiva, čistá voda a krátké venčení. Jsou plni energie a tu potřebují nějak vybít.
A tak začaly vznikat sporty, které mohou dělat lidé a psi společně. Úspěch, tedy vítězství v závodech či soutěži, závisí na souhře a spolupráci obou, jeden bez druhého by nic nedokázal.
Jedním z prvních společných psích a lidských sportů, který se u nás začal prosazovat, je agility. Tento sport vznikl ve druhé polovině minulého století v Anglii a byl inspirován (jak také v Anglii jinak) koňským parkúrem.
Pes předvádí na trati plné překážek svou obratnost a rychlost, ale stejně obratný a rychlý musí být i jeho pán, který ho vede. První soutěž v agility se u nás konala v roce 1991. Podívejte se, jak si pejsek i jeho pán (u nás se agility častěji věnují dívky) na cvičišti zaběhají.
Zábavnou pohybovou aktivitou, v níž spolupracuje pes a jeho pán (opět častěji panička) je tzv. dogdancing – tanec se psem. Tanec se to jmenuje proto, že jde o různé pohybové figury předváděné do rytmu hudby. Je to jeden z nejmladších psích sportů (pokud to vůbec lze sportem nazvat, spíš jde o pohybovou show pána a psa), který vznikl až začátkem tohoto tisíciletí.
Některé prvky, např. chůze pozadu, jsou pro psy docela obtížné, ale z ukázek, na které se tady můžete podívat, je zcela zřejmé, že společný tanec si pán i jeho pes náramně užívají. A – jak je vidět na druhém videu – na plemeni nezáleží, „tančit“ se naučí i krátkonohý jezevčík.
Pohybově nejnáročnějším společným lidským a psím sportem je dogfrisbee, při němž pes chytá ve vzduchu létající talíře (frisbee) a předvádí přitom kousky takřka akrobatické. K nám se tento sport dostal začátkem tohoto tisíciletí, ale rychle si získal velkou oblibu. Psa chytání létajících talířů nesmírně baví a jeho pán si řádně protáhne celé tělo. Jestli si tedy chcete se svým psem důkladně zasportovat, zkuste dogfrisbee.