Budeme potřebovat:
kelímek větších rozměrů, mělký a z neprůhledného plastu (semínkům se lépe daří v temném prostředí)
zeminu smíchanou s pískem v poměru cca 1:1 (písek zeminu nadlehčuje, a umožňuje tak kořínkům a stonku lépe prorazit)
semínka
1) Do dna kelímku uděláme díru pro odvodňování.
2) Naplníme ho zeminou s pískem.
3) Na zeminu s pískem nasypeme několik semínek. (Do hlíny je nijak nezatlačujeme!)
4) Semínka necháme klíčit cca 14 dní v teplotě 20 ºC a zavlažujeme je vodou. K zavlažování je nejlepší používat rozprašovač. Konvičkou bychom mohli na semínka nalít příliš mnoho vody a utopit je v ní.
5) Po cca dvou týdnech, kdy semenáčkům vyraší dva děložní lístky a další dva pravé lístky se začnou klubat, je potřeba semínka přesadit. Tomuto kroku se říká pikýrování neboli přepichování.
6) Pikýrováním se míní vyjmutí semenáčků z původní zeminy a jejich následné přemístění do zeminy nové, vhodné pro pěstování plodících rostlin. (Takovou zeminu lze koupit v obchodě.) Pikýrujeme pomocí špejle.
7) Substrátem pro plodící rostliny naplníme kelímky tentokrát menších rozměrů a hlubší, ovšem také z neprůhledného plastu (ideálně kelímky od jogurtu), do jejichž den jsme rovněž udělali díru pro odtok vody.
8) V hlíně vyhloubíme prstem důlek, do kterého vložíme semenáček, a jeho kořínky zahrneme hlínou. (Každý semenáček vložíme do vlastního kelímku!)
9) Po příchodu ledových mužů (12. – 14. května) přesadíme rostlinky do truhlíku (v případě keříčkových rajčat) nebo na záhon či do kbelíku (v případě tyčkových rajčat), kde se o ně nadále staráme, dokud nám nepřinesou červeňoučké, dobré a zdravé plody.