Zabití vikuně se trestalo smrtí, stejně přísný trest čekal každého, kdo si dovolil nosit oděv z této vzácné suroviny. Získávání vikuní vlny se již tenkrát řídilo přísnými pravidly – lamy se sehnaly z hor, ostříhaly a zase nezraněné pustily na svobodu.
Prakticky stejným způsobem se vikuní vlna získává dodnes, vikuně jsou chráněné, ale jejich vlna žádaná. Z každoročního shánění vikuní z hor a jejich stříhání se dnes stala lidová slavnost, která dnes láká i mnohé turisty. Podívejte se, jak taková slavnost známá jako el Chaco vypadá.
A kdo by se chtěl s lamami setkat osobně nebo se s nimi vypravit na podobnou procházku jako my, podívejte se na stránky LamaDorada a vydejte se do Bernartic. Veškeré informace a kontakty najdete na adrese www.lamadorado.com.
Pozor na kyselý obličej
O velbloudech je známo, že se kromě kopání brání také pliváním. Lamy svou příslušnost k velbloudům nezapřou – obojí dovedou také. Jenže to plivání tak úplně plivání není, spíš zvracení, lama na vás v rozčilení či v sebeobraně vyprskne (a to značnou silou) natrávený obsah předžaludků. Chovatelé lam to znají a už předem poznají, kdy se k tomuto obrannému kroku lama chystá.
Nejprve varuje, nasadí "kyselý obličej": dolní pysk jí bezvládně visí dolů a odhaluje spodní zuby, zatímco zbytek tlamy je pootevřený, případně s nafouklými tvářemi. Ne vždy ale následuje sprcha žaludečních šťáv, někdy lama použije jen další o něco silnější výstrahu – vychrlí na rušitele sliny promísené s obsahem tlamy a vzduchem.
Naštěstí je plivanec jen málokdy určen člověku, obvykle si jím lamy vyřizují účty mezi sebou při soubojích o postavení ve stádě. Přesto – vydáte-li se do Bernartic, dejte si na kyselý obličej lamy pozor, na nás se přesně takto tvářila samice, jejíž mládě jsme si chtěli pohladit. (Ovšem, že jsme si ho nepohladili.)