První hmyz se na Zemi objevil před 480 miliony lety, tedy v dobách, kdy se v mořích ještě proháněli trilobiti. Jeho zástupci jako první živočichové opustili vodu a začali žít na souši. V té samé době se objevily i první suchozemské rostliny.
Ze země do vzduchu
Vědci jsou přesvědčeni, že právě hmyz společně se zelenými rostlinami začal utvářet nejstarší suchozemské ekosystémy. Zástupci hmyzu také jako první živočichové začali aktivně létat. To se stalo před 406 miliony lety, opět v pozoruhodné shodě s vývojem rostlin: Ve stejné době se rostliny vytáhly do výšky a začaly se objevovat první lesy. Schopnost hmyzu létat zůstala až do současnosti jedinečná – hmyz je jedinou skupinou bezobratlých, která to dovede.
Všeumělové
Hmyz si své prvenství udržuje do dneška i v mnoha dalších oblastech. Všechny dovednosti, kterými se dnes chlubí lidé, zvládl hmyz dávno před jejich objevením. Hmyz vede války, drží si otroky, farmaří, organizovaně si rozděluje práci, zakládá jesle a školky, umí plavat, potápět se i létat, umí střílet, stavět města, silnice a mosty a vyrábí papír i textilní vlákna.
Miliony druhů
Zcela bez konkurence je hmyz co do množství i rozmanitosti tvarů. V současné době je popsáno asi milion druhů, ale odhady mluví o možných šesti až deseti milionech, většina hmyzích druhů tedy na své objevení teprve čeká. Na pevnině ovládl prakticky všechna prostředí s výjimkou moře, tam si nadvládu udrželi jiní zástupci členovců – korýši. Největší procento hmyzu žije v tropických a subtropických oblastech, některé druhy se ale dokázaly přizpůsobit i extrémním podmínkám velehor či polárních oblastí. Jen v naší republice je známo přibližně 30 tisíc druhů hmyzu!