Kuře pečené, dušené, na smetaně, pikantní křidélka, drůbeží polévka, slepice na paprice... A také vajíčka, omelety, svítek a mnoho dalšího. Bez slepic by byl náš jídelníček hodně chudý. Dokazují to i čísla: Ročně se na světě vyprodukuje až sto milionů tun drůbežího masa a více než miliarda vajec. Počet domácích kurů daleko převyšuje celosvětové počty všech koček, psů, prasat, krav a potkanů dohromady.
Co prozradily geny
Odhady, že slepice zdomácněly před 8–10 tisíci lety, nedávné genetické rozbory vyvrátily: V Číně začaly být chovány před 5600 lety, v jižní Asii až před 4500-4100 lety. Neplatí ani předpoklad, že jejich jediným předkem je divoký kur bankivský (Gallus gallus). Žlutá kůže slepic je dědictvím kura Sonneratova (Gallus sonneratii), u některých plemen se objevují i geny kura srílanského (Gallus lafayettei). Slepice tedy zdomácněly na několika místech souběžně a později se křížily se svými divokými příbuznými.
Kokrhající bůh
Lidé nezačali chovat slepice pro maso či vejce, ale z náboženských důvodů. Kur byl totiž v mnoha kulturách považován za posvátného. V perské říši byl dokonce spojován s bohem. Kohout svým kokrháním ohlašoval svítání a podle tehdejších náboženských výkladů bylo svítání božím znamením. Objevoval se na keramice ve starověkém Egyptě i Římě, používal se při náboženských rituálech. Podle jedné západoafrické legendy vznikla hluboká africká údolí tak, že je svými drápy vyryl obrovský kohout.
Na život a na smrt
Ke zdomácnění kurů ale vedl ještě jeden důvod: Přirozená agresivita a bojovnost kohoutů. To lidi zaujalo natolik, že s nimi začali pořádat kohoutí zápasy. Tato zábava se brzy rozšířila z Asie i do dalších zemí světa. Protože však kohouti bojují až do usmrcení slabšího soupeře, je dnes tato kratochvíle ve většině zemí zakázána. Přesto stále existují státy, kde se zápasy pořádají – někde legálně (např. na Bali či Filipínách) jinde ilegálně (třeba v řadě zemí Střední Ameriky).
KFC vynalezli otroci
Až později se slepice staly zdrojem masa a vajec. K jejich chovu (extenzivnímu) nepotřebujete žádná nákladná zařízení a ohrady. Potravu si najdou samy, dobře se množí, a když některá uhyne nebo ji odnese dravec, není to nenahraditelná ztráta. Slepice se proto zabydlely i v nejchudších oblastech světa včetně Afriky. Černí otroci zavlečení na jih USA začali kuřecí maso smažit. To se ujalo a dnes je to jeden z nejoblíbenějších způsobů jeho zpracování.
Chodící lékárna
Slepičí vývar pomáhá při léčení rýmy, průjmu, nachlazení nebo horečky, kuřecí maso je zase součástí mnoha diet, které jiné maso zakazují. Všežravé slepice navíc udržují své okolí čisté. Vysbírají všechny zbytky a odpadky z kuchyně, škodlivý hmyz, klíšťata a dokonale zbaví zahradu slimáků. Na rozdíl od velkých hospodářských zvířat, která se obvykle chovala v oddělené části hospodářství, tak měly slepice privilegium žít přímo ve společném prostoru s lidmi.