Za tmy pátrají v podrostu po své kořisti a využívají přitom především svůj vynikající čich. Když se vám podaří sledovat, jak kivi loví, snadno pochopíte, proč má nozdry umístěné až na konci zobáku a ne u hlavy jako všichni ostatní ptáci. Abyste nemuseli cestovat až na Nový Zéland, přinášíme vám toto video.
Pod rouškou tmy se odehrávají i nejintimnější chvíle života kiviů. O to, aby se tito samotářští ptáci v lesní temnotě našli, se musí postarat samec: Dává o sobě vědět hlasitým voláním a čeká, zda se nějaká samice z okolí nechá jeho milostným zpěvem přilákat. Vědcům, kteří kivie studovali, se podařilo jednoho takového roztouženého samce za pomoci infračervené kamery natočit a nahrát jeho „zpěv“.
Vzácné bílé mládě kivi hnědého, které se vylíhlo v Národním centru pro divokou přírodu v Pukaha Mt Bruce, nebylo první. To první se zde vylíhlo o půl roku dříve a je velmi pravděpodobné, že mělo stejné rodiče. Geny pro bílou barvu jsou totiž tzv. recesivní, to znamená, že v kombinaci s normálními geny pro černou barvu se neprojeví.
Aby se mládě vylíhlo bílé, musí být nositelem genu pro bílou barvu oba rodiče. A protože výskyt těchto genů je velice vzácný, jedná se o opravdu mimořádnou událost, když se sejdou hned dva jeho nositelé. O vzácné v zajetí vylíhlé kuře se místo matky museli zpočátku starat vědci.
Více o podivuhodném ptactvu: