Nejrozšířenější cibetková šelma
Ovíječ skvrnitý je jedna z nejrozšířenějších cibetkovitých šelem, která obývá prakticky celou Přední i Zadní Indii a indonéské ostrovy a zatím je všude docela hojná. Už dnes je její chov v Indonésii docela rozšířený. V těchto oblastech je totiž ovíječ zcela zásadním producentem velmi ceněné tzv. cibetkové kávy.
Ovíječ dovádí s kočkou
Plody kávovníku jsou totiž peckovice tak trošku připomínající malé třešničky. A plodožraví ovíječi je s velkou chutí konzumují. Dužninu stráví, ale dvě pecky obsahující po jednom semenu, kávovém zrnu, projdou jejich trávicím traktem nepoškozené.
Kdysi je pěstitelé považovali za škůdce na plantážích. Než přišli na to, že kávová zrna prošlá fermentací v žaludku ovíječe, jsou mnohem kvalitnější. Původně je sbírali přímo na plantážích, dnes ale chovají ovíječe na farmách v blízkosti plantáží a krmí je zralými kávovými plody. Jejich trus pak nemusejí hledat, jen ho shrábnou zpod klecí a semena z něj vyberou.
Hravé šelmičky z farmy
Ovíječi chovaní na farmách nutně upoutali pozornost místních milovníků zvířat a tak se brzy začali objevovat i v domácích chovech jako mazlíčci. Ukázalo se totiž, že to jsou dobře ochočitelná, nekousavá, zato nesmírně zvídavá a hravá zvířata, která vycházejí i s dalšími domácími mazlíčky.
Ovíječ se mazlí s chovatelem
Máma si hraje s potomkem
U nás je zatím neseženete
Ovíječi se zatím chovají jen v zemích svého původu, u nás je neseženete. Ale velmi podobné vlastnosti a požadavky na chov má i náš tradiční domácí mazlíček, lasicovitá šelma fretka (až na to, že je na rozdíl od ovíječů masožravá).
Fretky už se chovají tak dlouho, že existují i v různých barevných formách, jsou pro ně vyráběna speciální krmiva včetně granulí, postroje a další pomůcky k jejich chovu. Existuje u nás i klub chovatelů fretek, kde se o nich dozvíte nejvíc, včetně toho, kde a jak si toto zvířátko pořídit a jaké to sebou může nést problémy.
Více se dozvíte v novém ABC 18
Více o zvířatech najdete tady