Život pouště ovlivňuje moře
Poušť Namib leží v jihozápadní Africe a vytváří přes 1600 km dlouhý pás na pobřeží Atlantského oceánu. Písečné duny se tu tak zvedají prakticky hned od hladiny moře. A právě moře ovlivňuje život této pouště. Povrchovou vodu v ní nenajdete, přesto zdejší rostliny a drobní živočichové tak úplně suchem nestrádají.
Od chladného moře vane nad rozpálenou pevninu vlhký vzduch, z něhož vznikají husté mlhy. Za nočního ochlazení se vlhkost sráží a jemná rosa pokryje všechno – rostliny i živočichy, kteří se v tu dobu nacházejí na povrchu písku. Právě díky tomu mohou na zdánlivě vyprahlé poušti žít drobní živočichové a růst tomuto prostředí přizpůsobené rostliny.
Pouštní sloni hledají vodu
Poušť protínají od východu k západu říční koryta, která jsou sice po většinu roku vyschlá (tzv. vádí) a vodou se naplní pouze ve vzácných případech, kdy zaprší. Voda se však ukrývá pod povrchem říčního dna a právě sloni jsou schopni ji najít a odkrýt. Díky této spodní vodě tu také může růst řídká vegetace.
Přesto je život v této poušti mimořádně drsný a smrt je tu jeho neoddělitelnou součástí. Jak se můžete přesvědčit ve videu.