Výuka divokých varanů žlutoskvrnných probíhala přímo v terénu. Výsledky pokusů jsou velmi nadějné, varan, který už ropuchu ochutnal, se podruhé od nabízené "pochoutky" znechuceně odvrací. Aby vědci mohli sledovat, jak dlouho proškolený varan přežije, opatřili ho miniaturní vysílačkou.
Varani žlutoskvrnní nejsou ani trochu vybíraví, pochutnají si prakticky na všem, co dokážou ulovit. Od větších bezobratlých (jako je hmyz, krabi apod.) přes žáby, plazy včetně jiných druhů varanů, až po drobné savce. Podívejte se, jak snadno si varan poradí s myší.
Varan žlutoskvrnný je docela vhodným objektem pro výzkum. Není totiž moc rychlý, takže ho hbitý lovec dokáže i v terénu dohonit a ulovit. Zpočátku si musí dávat pozor, aby ho rozzuřený a bránící se plaz nepokousal, ale po chvilce se varan uklidní a nechá se sebou manipulovat. Tato jejich vlastnost umožnila vědcům varany označit a zase bez újmy na jejich zdraví či psychice je vypustit zpět do přírody. Lovec na našem videu varana jen představuje a pouští ho bez vysílačky.