Země se skládá ze dvou typů zemské kůry: pevninské a oceánské. Kontinenty jsou tvořeny pevninskou kůrou, jejíž horniny jsou lehčí – proto se tyčí vysoko. Věk těchto hornin se různí od stáří čtyř miliard let až po významně mladší. Naopak oceány tvoří pouze mladší horniny o větší hustotě, například čedič.
Kontinenty drží pozoruhodně dobře při sobě. Kdysi dávno byla například Afrika spojena s Jižní i Severní Amerikou a Indií. Jejich postupné vzdalování začalo někdy před 2 miliony lety. Výzkumníci z oblasti geologie se nyní snaží porozumět geologické historii těchto oblastí. Na Mauriciu jim překvapivý objev umožnila metoda sledování izotopických dat. Tým vědců z Wits University v Jihoafrické republice tak k měření stáří minerálů využil přirozené radioaktivity zirkonu. Tato metoda umožňuje poměrně přesnou geologickou dataci.
Samotný ostrov Mauricius se skládá z vyvřelých hornin o stáří zhruba 9 milionů let. Když se ale geologové zaměřili na zirkon, který je v těchto horninách zachycen, objevili překvapivý nález – zirkony na ostrově jsou staré až 3,5 miliardy let! Divíte se, jak je to možné?
Profesor Lewis Ashwall a jeho tým se domnívají, že jde o malý kontinentální fragment, který se odlomil, když se od sebe začaly Afrika a Indie vzdalovat. Tento kousek pevninské kůry byl v následujících geologických obdobích pokryt novou lávou a vyvřelými horninami. Díky tomu na něm pak mohl vzniknout ostrov Mauricius.
Více o utajených kontinentech se můžete dočíst v ABC 08/2017!