Tam, kde jsou na to, že je lidé přikrmují, veverky zvyklé, může dojít k situaci zachycené na následujícím videu. Důvěru navíc veverka nejspíš projevuje konkrétní osobě, se kterou má pravidelný přísun potravy spojený.
Pokud se někomu zabydlí veverka na zahradě a lidé jí nijak neubližují a nepronásledují ji přílišnou pozorností, může tento chytrý hlodavec zdomácnět natolik, že se bez obav promenuje i v nejtěsnější blízkosti domu a jeho vybavení využívá pro své potřeby. Zahrada skýtá bohatou nabídku potravy (nemluvě o přikrmování lidmi), úkrytů i míst, která se hodí jako zásobárny na zimu. Majitelé musí být samozřejmě mimořádně tolerantní. Ale sledování veverky při práci je natolik zábavné, že jim všechny drobné škody vynahradí.
Zatímco u nás jsou veverky chráněné, ale v podstatě je ohrožují jen jejich přirození nepřátelé, což jsou především kuny a draví ptáci, na Britských ostrovech je situace jiná. Tam byla v šedesátých letech minulého století vysazena severoamerická veverka popelavá (Sciurus carolinensis), která je větší a agresivnější, takže slabší veverku obecnou vytlačuje z jejích domovů. Mimo to má i odlišné potravní nároky. Okusuje kůru ze živých dospělých stromů, takže odumírají. Hned na jaře požírá květy a plody ještě před dozráním, veverky obecné proto v létě a na podzim hladovějí.
Nejhorší ranou, kterou sebou tento invazní druh přinesl, je ale virus, vůči němuž je imunní, zatímco evropským veverkám způsobuje smrtelné onemocnění. Britští vědci a ochránci přírody tak hledají všechny možné způsoby, jak původní veverky ochránit. Jednou z možností je zakládání speciální záchranných stanic pro veverky. Na jednu takovou ve Skotsku vás zve následující video.
Více o veverkách se můžete dočíst v ABC 08/2017!