Pirani červené jsou obávané především pro své mimořádně ostré zuby a sílu čelistí (o tom se můžete dočíst v ABC 8/2017). Obavy jsou do jisté míry oprávněné, když zaútočí početné hejno piraní na nějakou menší oběť, stačí ji roztrhat dřív, než unikne do bezpečí. Pověsti o roztrhaných lidech či dokonce koních se ale jen málokdy zakládají na pravdě.
Pirani požírají všechno
Pirani ve svém domově důležitou součástí biotopu. Nejenže slouží tak trochu jako zdravotní policie, která požírá mršiny nebo se zaměřuje na zraněné živočichy, ale především jsou důležitým článkem potravního řetězce – samy slouží jako potrava celé řadě velkých dravých ryb, šelem jako jsou vydry obrovské nebo rybožravých ptáků. Jsou důležitým zdrojem potravy i pro místní obyvatele žijící kolem řek a živících se především rybolovem. Domovem piraní je Amazonie, na návštěvu a bezpečné setkání s piraňami vás zve toto video.
Krev v akvárku
Pirani jsou už mnoho let oblíbenými akvarijními rybami. Je ovšem jasné, až ani v akváriu nejde o nějaké "mazlíčky" a že je nutné s nimi zacházet s velkou opatrností. Se žraloky totiž nemají společný jen tvar zubů, ale také tzv. žravé šílenství – jakmile se ve vodě začne šířit krev, ryby jakoby se zbláznily a v chaotickém reji rvou často nejen samotnou oběť, ale občas i své kolegy. Podívejte se, jak takové šílenství vypadá v akváriu.
Akvaristé ovšem nemusejí chovat jen pirani dravé, existují neméně zajímavé druhy býložravé, ze kterých nemusí mít obavy ani začínající akvarista. Ten z našeho videa chová v akváriu pirani rostlinožravé (Colossoma macropomum). A protože jde o mírumilovné ryby, na rozdíl od chovatele dravých piraní může mít v akváriu i další druhy ryb.