Vědci tuto čeleď dělí vědci na tři podčeledi. Do jedné z nich (podčeledi cibetky) patří asi nejznámější druh, ženetka tečkovaná, která žije i v Evropě – konkrétně ve Středomoří.
Binturong patří do podčeledi ovíječi (Paradoxurinae), jejichž všichni zástupci žijí v jižní a jihovýchodní Asii. Ale zatímco ostatní ovíječi dostali své jméno omylem – jejich ocas není ovíjivý, binturong si ho jako jediný zaslouží. Jeho ocas mu skutečně slouží jako pátá končetina, podobně jako některým zástupcům opic.
Silný ocas
Ocas binturonga je tak silný, že se za něj dvacetikilová šelma může zavěsit a ocas ji unese, ve spánku se jím ukotví ve větvích a z koruny stromu ji neshodí ani silný vítr. Ke šplhání má binturong přizpůsobené i zadní končetiny – jeho klouby mu umožňují obrátit tlapy úplně dozadu, takže mu nedělá problém scházet po kmeni hlavou dolů. Pohyb binturonga v korunách stromů ale vědci znají hlavně z jeho chování v zajetí, i v zoologických zahradách binturong předvádí své stromolezecké umění.
Binturong: Klidná šelma
Binturong je mimořádně klidná a mírumilovná šelma. Pokud vůbec můžeme mluvit šelmě, když se živí hlavně ovocem. Je proto vděčným chovancem mnoha zoologických zahrad, přestože v řadě z nich stojí tak trošku stranou zájmu. Pokud se mu ale dá dostatek prostoru, lidé se s tímto zajímavým zvířetem rádi seznámí. Podívejte se, jak se binturong kamarádí s návštěvníky Safari parku Port Lympe v anglickém Kentu. Na tomto videu vám navíc předvede, jak šikovně schází ze stromu hlavou dolů.