5 úžasných jedovatých zvířat
Jedovatých živočichů existuje na světě obrovské množství. Největší zastoupení mezi nimi mají bezobratlí a mořské druhy. Nejznámějšími a tudíž i nejobávanějšími jsou pak plazi, konkrétně hadi. Jedovatí savci tak zůstávají v jejich stínu. Ostatně, je jich velmi málo, v článku v ABC 10/2017 jsme vám představili téměř všechny. A tak by vás v následujícím videu mohl překvapit snad jen krtek, jehož sliny obsahují jed, který ochromí a znehybní jeho hlavní kořist, žížaly.
Chlupáč dlouhosrstý: Jedovatý nebo ne?
V předchozím přehledu jedovatých savců jeden z nejpozoruhodnějších druhů chyběl: myšovitý hlodavec chlupáč dlouhosrstý. Je totiž otázkou, zda ho mezi jedovaté savce vůbec zařadit. Jedovatý bezesporu je, zvíře, které ho vezme do tlamy, většinou uhyne nebo onemocní. Ale jedinci chovaní v zoologických zahradách k údivu vědců vůbec jedovatí nebyli!
Rozluštit tajemství chlupáčů znesnadňoval jejich skrytý způsob života. Ale jejich pozorování v přírodě nakonec záhadu objasnilo. Ukázalo se, že pruhovaný hlodavec pravidelně okusuje kůru prudce jedovatého stromu Acokanthera schimperi, z něhož domorodci vyrábějí šípový jed. Chlupáč si pak jedovaté sliny vtírá do srsti, která má pórovitou strukturu, takže jed dobře nasaje a udrží. Pozorování chlupáče v jeho přirozeném prostředí dnes usnadňují fotopasti a skryté kamery s nočním viděním, přesto jsou tyto záběry mimořádné vzácné.