Během uplynulých dvou až tří století vyhynula na Zemi spousta živočišných druhů, jen namátkou můžeme vzpomenout na zebru kvagu (vyhynula na konci 19. stol.), holuba stěhovavého (vyhynul na začátku 20. stol.), papouška karolínského (vyhynul začátkem 20. stol.), tuleně karibského (vyhynul v polovině 20. stol.), levharta zanzibarského (vyhynul v 90. letech 20. století – před necelými 30 lety!), alku velkou (vyhynula v polovině 19. stol.) a mnoho a mnoho dalších méně nápadných druhů.
Vakovlk, který přežíval až do první poloviny 20. století, je ale možná ze všech nejznámější. Možná proto, že se s jeho vyhynutím odborníci ani fanoušci nikdy tak úplně nesmířili a nepřestali věřit, že možná ještě někde skrytě přežívá. Poslední pozorování, o kterém jste si mohli přečíst v ABC 11/2017, dává těmto optimistům novou naději. Všechna předchozí pozorování byla zatím nepříliš průkazná, i když se třeba podařilo zachytit údajného vakovlka na video. Na několik takových záběrů se můžete podívat na následujícím videu.
Než vyhynul, chovalo vakovlky několik zoologických zahrad. Nejvyhlášenější byla zoo v hlavním městě Tasmánie, Hobartu. Právě odtud (a částečně z londýnské zoo) pocházejí historické záznamy vakovlků ze zoo. Nepříliš kvalitní film je tak jedinečným dokumentem zachycujícím vakovlky ve skupině a v pohybu. Záběry jsou sestřihané ze záznamů z roku 1911, 1928 a 1933. Pak už nebylo koho filmovat.