Pozorovat chování divokých zvířat v jejich přirozeném prostředí nebývalo snadné. Etologové (etologie je nauka o chování zvířat) museli kvůli svým výzkumům trávit celé dny, týdny i roky v terénu. Jejich jedinou pomůckou byl fotoaparát (analogový, ne digitální), případně kamera, dalekohled, zápisník a tužka.
Vychytávky pomáhají
Přímé sledování studovaných druhů je součástí výzkumu i dnes, vědcům ho ale usnadňuje řada vychytávek – miniaturní vysílačky či GPS připevněné na některé jedince umožní sledování pohybu zvířete na dálku a mapovat jeho denní a noční režim (snímače spojené s vysílačkami nebo zápisovým médiem odečítají i některé fyziologické hodnoty jako je teplota zvířete, jeho tepová frekvence apod.).
V poslední době je stále populárnější využívání skrytých fotopastí a kamer s nočním viděním a pohybovým senzorem. Tato zařízení pomáhají vědcům hlavně při zjišťování, jaké druhy živočichů v určité oblasti žijí, jaká je jejich hustota a jaká je skladba populace (tj. poměr samců, samic a mláďat).
Mnohdy dokonce pomohou odhalit nové přistěhovalce do oblasti – jako byl např. nedávný objev šakala žijícího poblíž Prahy. A právě fotopasti umístěné u mrtvého telete, které mělo sloužit jako návnada pro mrchožravé ptáky, stály za objevem překvapivého chování jezevce. Podívejte se, co vědci na nahrávce spatřili:
Jezevec americký
Následující video vás seznámí se světem a životem jezevce amerického.