Ze všech dnes existujích supervulkánů roztroušených po celé Zemi je nejžhavějším kandidátem na výbuch ten pod Yellowstonským národním parkem. Nejžhavějším doslova. Vědci už od přelomu tisíciletí sledují, jak se probouzí a jak se zvyšuje jeho aktivita. Tlak a teplota magmatu pod povrchem země stoupá, slovo nejžhavější je tu proto na místě.
Poslední výbuch supervulkánu
Od posledního výbuchu supervulkánu uplynuly desítky tisíc let, jak vypadal a kam až sahal jeho vliv, dnes mohou vědci odhadnout či vypočítat podle vrstev usazenin v blízkém i vzdáleném okolí. Nejmohutnější sopečné výbuchy zaznamenané v posledních desetiletích jim pak poskytují dostatek informací, z nichž mohou vytvořit model, jak by takový výbuch vypadal dnes a jaké by byly jeho dopady. Na jeden takový model výbuchu yellowstonského supervulkánu se můžete podívat nad tímto odstavcem.
V Yellowstonu začíná konec světa
Skutečnost, že nás od Yellowstonu dělí tisíce kilometrů a celý Atlantský oceán, vůbec nic neznamená. Jeho výbuch by krutě zasáhl celý svět. Sopečný mrak by sahal až do stratosféry a odtud by postupně zasypal celou severní polokouli. Zastínil by Slunce, takže by na Zemi o několik stupňů poklesla teplota a nastala by mnoho let trvající tzv. sopečná zima. Co by nezahynulo chladem nebo se neudusilo pod vrstvou prachu, by spálily deště kyseliny siřičité. Není divu, že se vědci tak moc tohoto výbuchu obávají. Jak a od kdy oblast sledují a jaké následky by výbuch mohl mít, vám ukáže video nad tímto odstavcem.