Mořský plž Elysia chlorotica je jedním z nejzajímavějších tvorů na naší planetě. Přestože jde o živočicha, může se po celé dlouhé měsíce živit jako rostlina. Pomáhají mu k tomu chloroplasty, které si přivlastnil z buněk řasy, jíž se živí. Aby fungovaly, potřebuje stejně jako zelené rostliny dostatek slunečního záření. Je proto vázán na mělké vody, největší hloubka, do které se odvažuje, je půl metru. Jinak se od ostatních mořských plžů nijak významně neliší. Pohybuje se pomalu, ke zkoumání okolí mu pomáhají tykadla. Nebýt širokého lemu kolem těla, tak by se docela podobal i obyčejným slimákům, jací nám škodí na zahradě.
Tady se podívejte v detailu, jak elysia "stoluje".
Nejpočetnější měkkýši
Měkkýši jsou po členovcích druhým nejpočetnějším kmenem na světě – vědci odhadují, že dnes žijících druhů může být 120 až 200 tisíc. Jen část z nich je suchozemských nebo sladkovodních, převážná většina žije v mořích. Známější jsou mořští plži vybavení pevnými schránkami – ulitami.
Přesto ani druhy bez pevných schránek, kam patří i popisovaná elysie, nejsou nudní. Mnozí z nich mají na rozdíl od ní neuvěřitelně pestré zbarvení. Obdivovat je mohou ale většinou jen potápěči. Malou ochutnávku toho, jak pestrý je svět mořských plžů, vám zprostředkuje následující podmořské video.