Kunovec severní je jedním ze šesti druhů kunovců rodu Dasyurus. Dva z nich kunovec novoguinejský a bronzový, žijí na Nově Guinei. Zbývající čtyři druhy jsou doma v Austrálii. Stejně jako kunovec severní je také kunovec tečkovaný, ohrožený vyhynutím. Na pevnině už byl vyhuben a poslední jedinci tohoto druhu přežívají (podobně jako ďábel medvědovitý, který je s kunovci příbuzný) v Tasmánii. Na skok do Tasmánie vás za těmito vzácnými kunovci zavede následující video.
Smrtící kořist
Všichni kunovci jsou noční tvorové, kteří se přes den skrývají a na lov vyrážejí až za soumraku a v noci. Sledovat jejich aktivitu tak vědci mohou hlavně díky skrytým kamerám s nočním viděním. Z takové kamery pochází i následující videozáznam. Na něm se kunovec severní setkává se svou smrtící kořistí. Ale zdá se, že jde o poučeného jedince, ropuše obrovské se vyhnul.
Samičky kunovců mají, jako správní vačnatci na břiše vak obrácený dozadu, v němž se ukrývá osm mléčných bradavek. Mláďata, kterých se může narodit až 18 a jsou velká jako zrnko rýže, proto čeká hned po narození "běh" o život. Jen nejrychlejších osm se může přichytit struku a zůstat ve vaku po celých osm týdnů. Pak začnou vak opouštět, přesto ještě dalších šest týdnů zůstávají v mateřské péči. To už jsou z nich roztomilé zmenšeniny dospělého kunovce, o tom se můžete přesvědčit na videu.