Na celém světě zbývá posledních 68 nosorožců jávských. A všichni žijí na jednom jediném místě – na západním cípu ostrova Jáva v národním parku Ujung Kulon. Počet nosorožců tu sice za posledních několik desetiletí vzrostl, ale stále jsou kriticky ohrožení. Kromě lidské činnosti (ničení jejich prostředí, nelegální lov) je ohrožuje i sama příroda. Celou populaci může naráz vyhubit výbuch sopky nebo vlna tsunami. Toto nebezpečí je přitom velmi reálné, jen několik desítek kilometrů moře dělí národní park od aktivní sopky Anak Krakatau.
Stěhování nosorožců
Vědci proto již několik let hledají vhodnou lokalitu, kam by část populace mohli přestěhovat, aby v případě podobné katastrofy nevyhynuli všichni. Ale než se jim to podařilo, jejich obavy se naplnily. Sopka v polovině prosince minulého roku (tj. r. 2018) skutečně vybuchla. Její výbuch způsobil vlnu tsunami, která zasáhla východní pobřeží ostrova Sumatra a západní břehy Jávy. Na obou ostrovech zpustošila řadu měst a vesnic, zabila spoustu lidí.
A zasáhla i národní park Ujung Kulon.
Přímo v parku zničilo tsunami řadu budov a lodí, zahynuli také dva jeho pracovníci. Ale dobrou zprávou je, že všichni nosorožci úder ničivé vlny přežili ve zdraví. Zdržovali se totiž v té době na jižním pobřeží parku, zatímco vlna zasáhla jeho sever. Vyhráno ovšem nemají, probuzená sopka může kdykoliv vybuchnout znovu a další vlnu už by nejspíš nepřežili. Hledání vhodné lokality, kam by mohli vědci část populace přesunout, se tak stalo mnohem aktuálnější – začal závod s časem.
Snad vědci a ochranáři nad přírodou zvítězí a vzácní nosorožci se nestanou minulostí. Zatím se podívejte na vzácné záběry, které vědci pořídili ještě před výbuchem sopky, na nichž si nosorožec spokojeně užívá svou bahenní lázeň.