Ksukolovy pavoučí prsty jsou proslavené. Domorodci věří, že ksukol je znamení zla – na koho ukáže svým dlouhatánským prostředníčkem, ten je proklet a pravděpodobně zakrátko zemře nebo jej stihne nějaký příšerný osud.
Ksukol je jako datel
Vědci zase zdůrazňují, že ksukol je jedním z několika mála zvířat, která hledají potravu poklepem. Tenkými prsty klepe na kůru stromů a podle zvuku zjišťuje, jestli se ve dřevě pod ní neskrývá dutina s vypasenou larvou. Pokud ano, svými dlátovitými řezáky se prokouše dovnitř a larvu vyšťourá právě prostředníčkem, který je mnohem delší a ještě tenčí než ostatní prsty. Navíc má zvláštní vychytávku: Kloub, který umožňuje otáčet prstem o 360 stupňů. Larva tak prakticky nemá šanci na to, aby ksukolovi unikla.
Falešný prst
Ačkoli byly ksukolovy prazvláštní přední končetiny předmětem různých výzkumů, jedna věc jejich autorům zatím unikala – že ksukol ve skutečnosti nemá obvyklých pět prstů, ale šest. Přišli na to až vědci ze Severokarolínské státní univerzity v USA, kteří zkoumali šlachy na předních nohách ksukolů. Přitom si všimli, že jedna šlacha vytváří větev, která vede k drobnému útvaru na zápěstí. Detailnější prozkoumání pak ukázalo, že tuto strukturu tvoří prodloužená zápěstní kůstka spolu s chrupavkou a že je vybavena muskulaturou, díky níž se může pohybovat do tří různých směrů – podobně jako lidský palec. Navenek vypadá jen jako výrůstek, ale chová se jako funkční šestý prst, jakýsi pseudopalec.
Panda, krtek a ksukol
Ksukol není prvním zvířetem s pseudopalcem, který tvoří zápěstní kost. Pandě velké takový palec pomáhá přidržovat si při krmení stonky bambusu, krtkům zase tlapka rozšířená o šestý prst pomáhá při hrabání. Jeho funkcí u ksukola bude zřejmě pevný úchop, kterého ostatní dlouhé a tenké prsty nejsou schopny. Ačkoli je malý, pseudopalec totiž podle vědců dokáže vyvinout tlak, který odpovídá téměř polovině ksukolovy tělesné hmotnosti. Podle všeho jde tedy o jakousi kompenzační pomůcku, kterou ksukol dorovnává své až příliš úzce specializované prsty.
Prozkoumej ksukolův palec >
Ksukolovy podivnosti
Kromě extrémně prodlouženého ukazováčku a nově objeveného pseudopalce se ksukol vyznačuje i dalšími neobvyklými vlastnostmi:
- Jako jediný primát využívá k lovu echolokaci. Zdrojem zvukových vln je poklepávání prstů na dřevo. K zachycení jejich odrazu, který ksukola informuje o kořisti, slouží velké a speciálně utvářené ušní boltce.
Jeho přední zuby jsou podobné hlodavčím. Sklovinu mají jen na přední straně, takže se obrušují do tvaru dláta a neustále dorůstají.
Ksukol tráví téměř celý život v korunách stromů a umí lézt i hlavou dolů. Přes den spí v kulovitých hnízdech, která staví v rozsochách kmenů z větviček, listí a lián.