Ohrožené kožatky žijí ve všech světových oceánech. Daří se jim v chladných vodách, kam migrují za potravou, stejně jako v tropech, kde se rozmnožují. Ale netoulají se jen tak náhodně. Přestože jde o stále stejný druh želvy, vytvářejí odlišné subpopulace, které se vzájemně nesetkávají. Každá z nich se zdržuje v určité omezené oblasti a liší se stupněm ohrožení.
Kriticky ohrožené želvy
V Červené knize IUCN jsou kožatky zařazeny do kategorie zranitelný druh. To ale neplatí pro populaci kožatek z jihovýchodního Tichého oceánu, která je kriticky ohrožená. Počet dospělých samic, které připlouvají k plážím Mexika, Kostariky a několika dalších zemí, klesl od 80. let minulého století o 90 %. Dnes jich je odhadem méně než 500. A pokud bude tento trend pokračovat, do 60 let vyhynou zcela.
Kožatkám zbývá 10 let na záchranu
Vědci z mezinárodní organizace ochrany flóry a fauny (FFI) došli k závěru, že na zvrácení klesajícího trendu zbývá přibližně 10 let. Máme poslední šanci. Kožatky se přitom v mnoha zemích těší určité ochraně již dlouho. Problém je, že jejich výskyt není vázán na jednu zemi. Důležitým úkolem proto bude sjednotit akce všech ochranářských organizací.
Nebezpečné sítě
Za hlavní příčinu úbytku kožatek považují vědci jejich uvíznutí v rybářských sítích nebo úrazy způsobené lodními šrouby. Ze získaných údajů vyplynulo, že tímto způsobem každoročně zahyne více než tisíc těchto želv. Za nejdůležitější proto považují omezení těchto úhynů – doufají, že by v prvních letech pomohlo jejich snížení alespoň o 20 %. Tj. že by každoročně zahynulo o 200–260 kožatek méně.
Jak zachránit kožatku
Pro záchranu ohrožených kožatek bude zapotřebí lepší spolupráce s rybářskými společnostmi na šetrnějším vyprošťování želv ze sítí a k jejich úpravě, aby se v nich želvy nezraňovaly nebo netopily. Ve hře je i možnost změn loveckých tras v době, kdy želvy připlouvají k pobřeží klást vejce.
Více mláďat, více želv
Vědci by také chtěli zvýšit počet narozených kožatek o 7–8 tisíc ročně. Znamená to nejen chránit snůšky před sběrači vajec, kteří je prodávají restauracím, a predátory, kteří želví hnízda ničí, ale také zabránit erozi pláží. Těžkopádné želvy totiž dávají přednost plážím, které se jen mírně svažují do moře, takže se jim na ně snáze vylézá. Jenže ty jsou zase náchylnější k odplavování příbojem a ústupu pobřežní linie.
Kožatky ohrožují plasty v moři
Nezbytné bude omezení splachování plastových sáčků a tašek do moře. Kožatky se totiž živí výlučně medúzami. A vznášející se sáčky jim je připomínají, takže je polykají místo nich. Což často vede k jejich úhynu. Dobrou zprávou je, že v řadě zemí, v jejichž vodách se kožatky pohybují, už mnohá z navrhovaných opatření fungují v praxi a jsou přímo podporována místními vládami.
Jedinečná želva kožatka velká
Kožatka je nejen největší, ale také nejlépe přizpůsobená želva prostředí, v němž tráví celý život. Samci, kteří po vylíhnutí vstoupí do moře, už nikdy nevylezou na souš, samice jen v době kladení vajec. Je nejrychlejším plazím plavcem – dokáže plavat rychlostí přes 35 km/hod. Potápí se do hloubky až 1280 m a pod vodou vydrží přes hodinu. A jako jeden z mála plazů si dokáže udržet vnitřní tělesnou teplotu – ta může být až o 18 oC vyšší, než je teplota vody v okolí, proto může lovit i v chladných subpolárních vodách.