Osmero chapadel, kterými je každá chobotnice vybavena, představuje podle nové vědecké studie zřejmě vůbec nejflexibilnější tělní přívěsky, jaké příroda dokázala stvořit. Kromě toho, že jsou měkká a silná, se mohou ohýbat, kroutit, natahovat a zkracovat v mnoha různých kombinacích.
Superschopnosti pod dohledem
Vědce z Laboratoře mořské biologie na Chicagské univerzitě zajímalo, v jakém rozsahu tato deformace probíhá a také to, jestli jsou schopnosti všech chapadel rovnocenné.
Aby to zjistili, během několika měsíců filmovali deset chobotnic druhu Octopus bimaculoides, které žijí na mnoha pacifických pobřežích včetně Kalifornie. Postavili je před celou řadu úkolů, které vyžadovaly práci s chapadly, a získali tak 16 563 příkladů jejich pohybu. (Jak chobotnice Octopus bimaculoides předvádí různé změny tvaru chapadla uvidíte tady.)
Kroucení osmi chapadel
Výzkumný tým má s chobotnicemi bohaté zkušenosti, i přesto ale byli vědci při analýze záběrů překvapeni extrémní všestranností, kterou má skutečně každé z osmi chapadel - dokáže provádět všechny čtyři typy deformace (ohýbat se, kroutit, natahovat a zkracovat).
Každý typ pohybu také může provádět v mnoha různých orientacích – nahoru, dolů, doleva, doprava, o 360O atd. Za velice pozoruhodný vědci pak považují fakt, že chobotnice může během ohybu, natahování či zkracování zkroutit chapadlo po i proti směru hodinových ručiček. Což je výjimečné pomalu i podle superhrdinských standardů flexibility.
Sen konstruktérů robotů
Inženýři už delší dobu touží po hbitějších, silnějších a citlivějších robotických pažích. V současné době většina modelů vyžaduje tvrdé materiály a množství kloubů - obojí přináší určité limity.
Chapadla chobotnice by se však mohla stát modelem budoucnosti robotického designu, podobně jako třeba sloní chobot nebo lidský jazyk. Všechny totiž tvoří takzvaný svalový hydrostat – biologická struktura, kterou tvoří pouze svaly a nemá žádný kosterní podklad. Místo něj využívá k produkci pohybu nestlačitelné svaly v různých uspořádáních.