Ochranářské organizace celého světa se věnují především velkým kočkám, lvům, tygrům a levhartům.Zcela odlišně jsou na tom indické malé kočky. Přestože jsou mnohé velmi vzácné, až dosud se na ně zapomínalo.
Nepochybně za to může i skutečnost, že malé kočky žijí skrytě a samotářsky, mnohdy ve špatně přístupném terénu a jsou noční. Jejich sledování je proto obtížné. Nesnadného úkolu se ujali vědci z univerzity ve švédské Uppsale, kteří se rozhodli se získat co nejvíc informací o životě a nárocích na prostředí tří indických koček rodu Prionailurus a posoudit, jak jsou na tom s ohrožením a ochranou.
Tři malé kočky ze čtyř
Ze čtyř dnes uznávaných druhů rodu Prionailurus žijí tři na Indickém poloostrově: kočka bengálská (P. bengalensis), kočka rybářská (P. viverrinus) a kočka cejlonská (P. rubiginosus). Dalo by se předpokládat, že takto blízce příbuzné druhy budou mít i podobné nároky na prostředí a potravu. Výzkum, který se částečně opíral o sebrané informace z minulých pozorování a nově o záběry z fotopastí, přinesl zcela nečekané výsledky.
Bez ochrany
Především se ukázalo, že žádná z těchto koček není dostatečně chráněná. Součástí nějakého chráněného území je jen 6–11 % areálu jejich výskytu. Nejlépe je na tom kočka bengálská. Z oblastí, kde žije, spadá do chráněných území největší procento. Vědci to přičítají skutečnosti, že obývá lesy chráněné kvůli tygrům nebo horské oblasti nevhodné pro zemědělské využití. Přesně opačně je na tom kočka rybářská – většina míst, kde žije, se nachází mimo chráněná území.
Různé požadavky
Jednotlivé druhy se liší i nároky na prostředí, klimatické podmínky, hustotu lidské populace a dostupnost vhodné potravy. Navzdory příbuzenským vztahům vyžadují odlišná ochranářská opatření. Získané poznatky umožní zacílit je přesně proti konkrétním hrozbám každého druhu.
Prvořadým cílem však bude rozšíření chráněných území tak, aby zahrnovala místa, kde tyto šelmy skutečně žijí. (ABC)
Hlavní rozdíly mezi malými kočkami v Indii:
Čím se liší kočka rybářská, cejlonská a bengálská?
Kočka rybářská
Prostředí: mokřady, podmáčené říční nivy, mangrovy
Výskyt: kromě Indického poloostrova i některé oblasti Zadní Indie
Potrava: ryby, vodní obratlovci, měkkýši a korýši
Hlavní hrozby: zabíjejí je pytláci, mnoho jich hyne na silnicích
Co ji zvýhodňuje: žije v oblastech se stálými klimatickými podmínkami
Kočka cejlonská
Prostředí: teplé opadavé lesy, křoviny a husté traviny
Výskyt: endemit Indického poloostrova a Srí Lanky
Potrava: drobní hlodavci, často vázaní na polní kultury a lidská sídla
Hlavní hrozby: úbytek přirozených lesů, přeměna krajiny v intenzivně zavlažovanou zemědělskou půdu
Co ji zvýhodňuje: oteplování umožňuje její šíření na nová, dříve příliš chladná místa, dostatek hlodavců přitahovaných lidskými sídly
Kočka bengálská
Prostředí: lesy, horské oblasti
Výskyt: je nejrozšířenějším druhem vyskytuje se v celé jihozápadní Asii až po Dálný východ
Potrava: lesní druhy hlodavců, plazi, ptáci
Hlavní hrozby: klimatické změny – kvůli oteplování se zmenšují oblasti, kde může žít
Co ji zvýhodňuje: těší se ochraně v oblastech chráněných kvůli tygrům