Největší žralok všech dob je známý zejména podle svých zubů, které měří až 18 cm – prakticky nic jiného se z něj na fosilním záznamu nedochovalo. Zuby jsou to ale pro skupinu žraloků, kam megalodon patří, dost netypické.
Megalodonovi nejbližší příbuzní měli čepelovité zuby s vroubkovanými hranami a postranními výčnělky, zatímco megalodon měl zuby bez výčnělků, hladké, široké a ve tvaru trojúhelníku.
Zuby megalodona
Tradičním vysvětlením byl posun v potravní strategii: zatímco ony příbuzné druhy lovily malou a rychlou kořist jako jsou ryby, megalodon své zuby používal k tomu, aby rval kusy masa velkým mořským savcům a ulovenou kořist si trháním hlavou doslova naporcoval.
Vědci z britské Bristolské univerzity, kteří počítačově modelovali vliv tvaru zubů na jejich vlastnosti, však došli k jinému závěru: Tvar zubů je pravděpodobně jen „vedlejším produktem“ megalodonova gigantismu.
Jakkoli nám totiž mohou nahánět hrůzu, ve skutečnosti byly méně odolné než zuby jeho předchůdců, kteří lovili daleko menší kořist.
O něco méně mega megalodon: Ábíčko odhaluje novou podobu pravěkého žraloka • Zdroj: ABM