Četli jste knihu Stopařův průvodce po Galaxii? Doporučujeme, je vtipná. Její název si nyní vypůjčili britští biologové, když hledali cestu, jak veřejnosti zprostředkovat výsledky svého výzkumu. Na Maledivách totiž zkoumali vztahy mezi rejnoky manta a rybami, které je využívají jako dopravní prostředek. Takový, který je nejen pohodlně dopraví na velké vzdálenosti, ale ještě jim poskytne bezpečný úkryt a v některých případech i „jídelní vůz“.
Koho vozí rejnok manta?
Vědci poprvé zdokumentovali, že na mantách se vozí i jiné ryby než štítovci. Ti jsou ale pořád nejčastějšími stopaři mant.
Kranas velký
Chňapal bohar
Kranasovec štíhlý
Štítonoš bělavý
Kranas duhový
Trubkotlamka čínská
Kranas modroploutvý
Kranas zlatý
Lodivod mořský
Kranas ostrovní
Štítovec lodivod
Štítovec lodní
Symbiotické vztahy
Mutualismus: Oboustranně prospěšný vztah, tedy to, co lidé často považují za symbiózu.
Komenzalismus: Vztah, který je jednomu organismu prospěšný, zatímco pro druhý je neutrální.
Parazitismus: Vztah, ve kterém jeden organismus profituje, zatímco druhý je poškozován.
Vztah mezi mantami a rybami štítovci je mutualistický, protože své „dopravní prostředky“ zbavují vnějších parazitů, kterými se živí. Všechny ostatní vyjmenované ryby, jsou komenzálové. Jejich pasažérství mantám ani neprospívá, ale ani neškodí.
Podmořští letci
Ploutve mant připomínají křídla a jejich způsob pohybu vyvolává dojem, jako by pod vodou létali. Navzdory svým obrovským rozměrům – rozpětí křídel dosahuje až 7 metrů – jsou manty neškodné a živí se planktonem. Dožívají se asi 50 let. Na Maledivách, kde je vědci zkoumali, žijí dva druhy: Manta obrovská (Mobula birostris), která žije v teplých vodách Světového oceánu, a o něco menší manta M. alfredi z tropického Indo-Pacifiku.