Už před 5000 lety se do Austrálie dostali psi dingové – přizpůsobiví lovci, kteří pravděpodobně přispěli k vyhynutí původních predátorů, jako byl vakovlk a ďábel medvědovitý (ten na rozdíl od vakovlka přežil alespoň v Tasmánii). Vlna invazí, kterou australské ekosystémy zažívají v současné době, ale začala až během koloniálního období. V roce 1788 připluly do Austrálie první evropské lodě – a na jejich palubách nebyli jen lidé, ale také zvířata a rostliny. Některé chtěné, jiné přicestovaly jako černí pasažéři. A mnohým z těchto invazivních druhů se na nejmenším kontinentu světa dařilo až příliš dobře.
Invaze králíků, lišek a obrovských ropuch
Ukázkovým případem úspěšné invaze jsou králíci, kteří měli kolonizátorům sloužit jako lovná zvířata. Když se přemnožili a začali škodit, měl to vyřešit dovoz lišek. Které se ovšem spíš než na invazivní králíky vrhly na původní faunu a staly se dalším invazivním druhem. Podobné naivně optimistické pokusy neustaly ani na začátku 20. století, kdy byly do Austrálie dovezeny ropuchy obrovské. Měly sloužit jako živý pesticid, který by plantáže cukrové třtiny zbavoval hmyzích škůdců. Jak to dopadlo, všichni víme – ropuchy se nekontrolovaně šíří.
Vyhlášení psanci
Pokud si na Wikipedii najdete seznam australských invazivních druhů, možná budete překvapeni. Kromě již zmíněných zvířat nebo tak vyhlášených „psanců“, jako jsou zdivočelí koně a kočky, jsou na něm i desítky druhů rostlin, hmyzu, měkkýšů, ryb, ptáků i dalších savců. Ti všichni našli v Austrálii zemi zaslíbenou, ve které neměli přirozené nepřátele nebo konkurenci. Nacházeli snadné zdroje potravy a rychle se množili. Výsledek? Narušení ekosystémů, vymírání původních druhů zvířat i rostlin a ekonomické náklady, které si vyžádaly jak způsobené škody, tak snaha o kontrolu invazivních organismů.
Kočky stojí nejvíc
Právě ekonomické náklady si nyní vzali jako podklad pro výběr těch nejhorších škůdců australští vědci. Analýzou záznamů z různých databází dospěli k závěru, že přítomnost invazivních druhů stála jen v posledních 60 letech nejméně 299 miliard amerických dolarů. Na prvních třech stupíncích jejich seznamu najdeme tři živočišné druhy – kočky, králíky a „ohnivé mravence“. První dva přišli do Austrálie už s prvními kolonizátory, ale mravenčí invaze začala až na přelomu tisíciletí. V první desítce se ze zvířat umístili už jen divočáci a lišky, zbylých pět druhů jsou na pohled neškodné rostliny. Trávy a kytičky, které si ovšem z „balíku“ 299 miliard dolarů společně ukously dobrou polovinu!
Budou pokračovat
Ohniví mravenci jsou živým dokladem toho, že invaze do Austrálie pokračují i v moderní době. A podle vědců budou pokračovat i nadále, navíc vzhledem ke globalizaci a klimatickým změnám ve zvýšené míře. Jediným způsobem, jak se s nimi vyrovnat a aspoň některé ekonomické náklady snížit, je zřejmě vylepšit metody kontroly invazivních druhů.
10 nejdražších invazivních druhů v Austráli:
(podle ekonomických nákladů v miliardách australských dolarů)