Čížečku, čížečku, ptáčku maličký… Tuhle písničku zná asi každý, ale víte vůbec, jak ten čížeček vypadá? A co se o něm dá říct zajímavého, kromě toho, že zrovna moc nevyrostl? Pro začátek ale u té velikosti zůstaňme. Čížek lesní (Spinus spinus) je skutečně drobný pták, o dost menší a štíhlejší než vrabec domácí. Největší šanci si ho všimnout proto máte v zimě, kdy rád navštěvuje krmítka.
Vrzání a švitoření
A když zatoužíte spatřit čížka v zimní přírodě? Pravděpodobně už jste jich viděli spoustu, jen o tom nevíte. Čížkové se totiž často sdružují do velkých a velmi hlučných hejn, která posedávají na olších a břízách. Stromy doslova oblehnou desítky až stovky ptáčků, kteří svými pinzetovitými zobáčky vyzobávají semínka. A nepřestajně u toho svými vysokými hlásky švitoří a trochu nepříjemně vržou (poslechněte si to tady). Na jaře a v létě pak čížky uvidíte v jehličnatých lesích, velkých parcích a na hřbitovech.
Není čížek jako čížek
Zajímavé je, že čížkové, které v zimě pozorujeme na krmítkách, nejsou ti samí, které vidíme v létě. Naše domácí populace čížků to totiž hned po prázdninách zabalí a přestěhuje se na jih Evropy, kde tráví zimu hezky v teple. A čížkové, kteří se u nás v zimě ládují na krmítku? To jsou pro změnu otužilci ze Skandinávie a Ruska, kterým naše zima připadá příjemně teplá.
Samečka čížka poznáme od samičky na první pohled: nosí černou čepičku a je výrazně žlutý, samička je matnější a čepičku postrádá • Zdroj: ČSO
Samečka čížka poznáme od samičky na první pohled: nosí černou čepičku a je výrazně žlutý, samička je matnější a čepičku postrádá • Zdroj: ČSO
Dobře utajená hnízdečka
Pozorování čížků v přírodě je ještě relativně snadné oproti tomu, jakým oříškem je najít jejich hnízdo. Samička ho totiž umístí vysoko nad zemí na konci větve hustého smrku. Hnízdo je to ale přímo ukázkové, krásně spletené z trávy, větviček a kořínků a měkce vystlané mechem a lišejníky, peřím, srstí a také hmyzími vlákny – třeba pavučinami. Zatímco dospělí čížci jsou vegetariáni a živí se převážně semeny, mláďata krmí hmyzem a pavoukovci.
Za odbornou spolupráci děkujeme České společnosti ornitologické!