Na první pohled je chudák budníček menší dost nezajímavý pták. Je tak nenápadně hnědozeleně zbarvený, jen se světlejším bříškem, že ho někteří pozorovatelé ptáků v hantýrce nazývají „úhápéčko“, tedy univerzální hnědý pták.
Můžu vám ale prozradit, že pro spoustu z nich je budníčkův zpěv ten první, který se naučí bezpečně poznávat! A kam se za budníčky vypravit? Prakticky kamkoli. Šanci máte ve světlých listnatých lesích stejně jako parcích, polních cestách lemovaných stromy i na zahrádkách.
Zpěv budníčka menšího:
Hlas budníčka menšího: Čifčef, nebo Cilpcalp?
Budníčci menší (Phylloscopus collybita) spustí, jakmile na konci března přiletí ze Středomoří, a své zobáčky nezavřou až do podzimu. Angličanům jejich dva jednoduché tóny znějí jako Chiff-chaff, zato německé uši zase slyší Zilp-zalp.
A oba národy budníčka podle zpěvu také pojmenovaly. Jeho hlas i hlasy dalších jarních ptáčků-zpěváčků (například pěnice, pěnkavy, stehlíka, červenky a střízlíka) si můžete poslechnout zde.
Budko, boudičko, kdo v tobě přebývá?
Český název „budníček“ zase odkazuje na stavitelské schopnosti budníčků. Tedy spíše jejich samiček, které z teplých krajů přilétají o týden později než samečci. Poslechnou si, jak který z nich zpívá a v teritoriu těch nejšikovnějších samečků si vyberou místo pro stavbu hnízda.
Je to až k neuvěření, že tenhle 8 g vážící tvoreček dokáže ze suché trávy, větviček, listí, jehličí a mechu uplést tak dokonalou kulatou boudičku! Bývá většinou umístěná na zemi, třeba v borůvčí nebo v trsu suché trávy.
A zatímco paní budníčková staví, zahřívá vajíčka, krmí mláďata a odnáší „balíčky“ s jejich výkaly, pan budníček si poskakuje kolem, a co myslíte? Jen si tak z plna hrdla prozpěvuje.
Budníčka do každé zahrádky
No opravdu, mít budníčka na zahradě je snem každého pěstitele. Budníčci jsou totiž skoro výhradně hmyzožraví a během hnízdění dokážou pochytat z větviček, listů, ale i za letu tolik pakomárů, housenek, mšic a much, že srdce každého zahrádkáře zaplesá. O důvod víc, proč místo anglického trávníku vysázet stromy a keře!
Budníček menší při kroužkování:
Přijďte na webinář a ptejte se ornitologů!
Jestli se chcete o zpěvu nejen budníčka dozvědět více, sledujte další díl webináře České společnosti ornitologické Ornitolog na drátě. Ve středu 13. 4. se od 17:30 budeme věnovat právě ptačímu zpěvu! A máte-li jakýkoli dotaz o ptačím zpěvu, můžete se zeptat v aplikaci Slido zde. Na váš dotaz odpovíme během pořadu.
Za pozvánku na webinář i za odbornou spolupráci při vytváření seriálu Opeřenci kolem nás děkujeme České společnosti ornitologické!